Почетна > Србија
Србија

Дрецун: Без снажног притиска Запада биће веома тешко доћи до формирања ЗСО

Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је данас да када је реч о Београду свакако постоји могућност за договор и напредак у дијалогу Београда и Приштине, али да је Приштина та која представља проблем и да ће, без снажног притиска Запада, бити веома тешко да се дође до формирања Заједнице српских општина.
Фото: Танјуг/Филип Краинчанић

Он је за Танјуг рекао да Београд инсистира на томе да се постигне договор и да је због тога и направљен нацрт статута ЗСО, која је најважнији тачка у постизању напретка у дијалогу између Београда и Приштине, али да премијер привремених институција Аљбин Курти политичким манипулацијама и неочекиваним потезима по сваку цену покушава да избегне формирање ЗСО, онако како је она дефинисана првим Бриселским споразумом.

„Видимо да излази са својим неким контра предлогом. Он је направио као некакав нацрт по некаквом моделу односа Србије и Хрватске, што је потпуно бесмислено. Када је у питању Међународна заједница, односно Запад и ЕУ као посредник, ту декларативно постоји воља да се постигне напредак и да се формира ЗСО“, наводи он.

Дрецун додаје да уместо да Курти буде санкционисан због одбијања да формира ЗСО, он се награђује почетком процедура за чланство у Савету Европе и признањем избора који су одржани на северу Косова.

Усвајање Декларације о несталим лицима Дрецун сматра позитивним кораком у односима Београда и Приштине, јер је то нешто што је први пут стављено на папир и прихваћено од обе стране, и што ће бити праћено у правцу реализације, преко заједничке комисије којом ће руководити ЕУ.

Напомиње да техничке детаље тек треба дефинисати, и додаје да сумња су спремност Приштине да дозволи откопавање девет локације за које се сумња да се тамо налазе тела убијених Срба.

Као једно од кључних питања, Дрецун наводи и то да ли ће Међународне организације, попут ОЕБС-а и КФОР-а дати документацију којом располажу, која би могла да расветли судбину несталих.

„За мене је најважније питање да ли ће Република Албанија која овом декларацијом није на то обавезана, да ли ће она уступити документацију илегалним притворима, јер је очигледно да је њена обавештајна служба знала за све то“, истакао је он у изјави за Танјуг.

Ašanin: Tri operisana pacijenta dobro, za jednog učenika se čeka dijagnostika

 

Преузмите андроид апликацију.