Летња сезона у једној од најпопуларнијих дестинација за Србе је отпочела, а претпоставићете да се ради о Грчкој и свим њеним летовалиштима, острвима и резортима које нуди.
С обзиром да је поред грчких прстенова, односно Халкидикија, веома популарна дестинаицја и Лефкада, НС Уживо вам доноси детаљан водич до овог необичног плаветнила. Од цена хране, пића, ресторана па све до препорука за плаже, броја путарина и осталих неопходних информација.
Уколико планирате да се на Лефкаду упутите аутомобилом, препорука је да идете преко Македоније. Ако крећете из Новог Сада, очекује вас путовање од 10 до 11 сати у зависности од руте коју изаберете као и од ситуације на граничним прелазима коју можете пратити на онлајн камерама на сајту АМСС. Узмите у обзир да се све време путује аутопутем, тако да ваш новчаник припремите за путарине које су пропратни део овог путовања.
Цене путарина
У Србији ће вас путарина коштати, на рути од Новог Сада до Ниша, 1.720 динара у једном правцу. Након што пређете српско-македонску границу наплатне рампе ће се појављивати доста чешће, а њихове путарине крећу се од 1.50 евра до 3 евра. По доласку у Грчку до острва Лефкада укупан износ свих путарина износи око 17 евра.
Које плаже посетити?
Верујемо да након што сте превалили дуг пут, једва чекате да се упутите на неку плажу како бисте се расхладили. Неке од најпопуларнијих плажа на Лефкади, а свакако и једне од најчешће фотографисаних и промовисаних на свим друштвеним мрежама јесу управо плаже на западној обали као што су Егремни, Порто Катсики, Милос и Катисма. Ове плаже карактерише прозирно тиркизна вода и кристално бели камен. Ипак, на овим плажама често су јаки таласи, па туристи који преферирају мирно море и топлију воду треба да размотре и плаже које се налазе на источној обали. Плаже које се налазе између популарних насељених места као што су Лефкас, Нидри и Василики, карактеришу топлије струје са мање таласа, али ипак су мање површене па стога је на њиха и већа гужва.
Цене хране и пића
Након првог купања у мору, време је и да се нешто “презалогаји”. Јасно је да се овде једе гирос пита, сувлаки, мусака и грчка салата – то део је традиције. На овом острву цена гироса је слична у већини места, а она износи 4,50 евра. Уколико се одлучите за сувлаки, њега ћете платити 8, 9 или 10 евра у зависности који ресторан одаберете, док се цена мусаке котира око 10 евра по порцији.
Већину туриста, који путују у Грчку аутомобилом о сопственом трошку, интересују цене горива.
Цена бензина износи 1,89 евра, док је дизел јефтинији, односно 1,64 евра. Ипак, немојте да вас заварају, јер су цене горива на грчким острвима скупље за 10 одсто, па тако на Лефкади, на одређеним пумпама можете точити бензин за чак 1,94 евра.
На пример ако узмемо да у просечан резервоар аутомобила стане 50 литара горива, онда ће вас “пуњење до врха” у Бугарској, Северној Македонији или БиХ коштати 67 евра, у Црној Гори, Хрватској и Словенији око 75, Србији 82, а у Грчкој и Италији око 95 евра. Сума сумарум, на једном резервоару можете потенцијално да уштедите скоро 30 евра.
Martinović: Za poljoprivrednike odobreno 1554 projekta za sredstva iz IPARD2 programa
Преузмите андроид апликацију.