Тело је створено тако да је сваки, па и најмањи део, важан и често неопходан за виталност.
Ако добро погледате објаве на друштвеним мрежама и у медијима, лако ћете закључити да је задњица у првом плану. Као и груди, задњица игра улогу у еволутивној игри завођења и избора партнера. Али ако сматрамо да смо свесна бића на високом степену еволуције, требало би да имамо паметнији приступ телу. Нажалост, то није случај.
Мишићи задњице играју велику улогу у оптималном функционисању тела и то не смемо заборавити.
У овом делу тела се налазе и два важна енергетска система – прва и друга чакра, а чак и на овом нивоу има важну функцију. Ако је енергија блокирана на нивоу муладхаре (коренске чакре) и свадхистане (сакралне чакре), мале су шансе да ће несметано проћи и кроз друге центре.
У извесном смислу постоји директна веза између задњице и главе јер се, према традиционалној кинеској медицини, ту налазе многе акупунктурне тачке које стимулишу рад меридијана главе и концентрацију.
Глутеусу се можда највише пажње посвећује у теретанама, посебно када су у питању жене. Овим вежбама радимо на обликовању и дефинисању глутеалног мишића, што додатно наглашава женске атрибуте. Често се под утицајем трендова посвећујемо појединим деловима тела, уместо да им се посветимо у смислу функционалности и равнотеже.
Управо је овај мишић нашег тела, који зовемо задњица, много више од естетике или актуелног тренда јер је функционално веома важан.
Главна функција глутеуса је да контролише флексију трупа са стране стојеће ноге и спуштање масне ноге док стојите, ходате или трчите.
Захваљујући њему, екстензија, спољна ротација и повлачење се могу извршити унутар кукова. Заједно са екстензорима кичме, он држи тело и држи кичму усправно. Зато је глутеус веома важан за здрава и стабилна леђа. Мишић задњице је веома јак и сачињен је од три глутеална мишића – максималног, средњег и минималног. Када су јаке, онда је карлица у правилном положају – поравната, односно смештена у тзв. неутралан.
Глутеални мишићи су потпорни зид за мишиће леђа и помажу им да се подигну или савијају како не би додатно оптерећивали колена. Зато су с правом међу најјачим мишићима тела.
Пасивност и седење не одговарају глутеалном мишићу јер може да атрофије услед непокретности, што смањује функцију леђа, карлице и колена. Ходање или трчање као активност свакако могу ублажити ове последице, али је потребно одређеним вежбама активирати ову групу мишића како би се употпунила њихова функционалност.
Вежбе попут чучњева, чучњева или моста могу лепо утицати на његово обликовање.
Када вежбамо, важно је да знамо зашто вежбамо и зашто вежбу изводимо на одређени начин. Није исто када активирамо лумбални део леђа приликом подизања у мост или када ангажујемо карлицу и подржавамо је активирањем глутеуса. Иако може изгледати исто, ово су две потпуно различите вежбе.
Када поједини мишићи ослабе, често долази до компензације при извођењу вежби, па терет преузимају мишићи помагачи.
Зато је важно имати доброг инструктора који ће скренути пажњу на то који део тела и који мишић треба да активирамо. У почетку неће бити лако, али упорност се исплати.
Снажни и здрави глутеални мишићи значајно ће побољшати држање и преузети њихову важну функцију у кретању целог тела.
И не заборавите: када трчите, скачете, пењете се степеницама – за то је заслужан глутеус.
Savršeno ravan stomak sa samo dve kašičice ovog fantastičnog sastojka
Преузмите андроид апликацију.