Светска недеља дојења обележава се од 01. до 07. августа 2021. године под слоганом: „Заштита дојења- заједничка одговорност“.
Слоган јасно указује на то да заштита дојења не може бити индивидуална, већ да све установе, невладине организације и уопштено све структуре на свим нивоима у заједници морају дати свој допринос у заштити и унапређењу стопе дојења.
Дом здравља „Нови Сад“ акцијама и активностима које спроводи кроз рад педијатара, гинеколога и патронажних сестара подржава и помаже мајкама да разумеју значај дојења и све здравствене бенефите које оно доноси.
Поред тога важно је стално указивати на постојање законске регулативе којом се штити дојење. Само заједничким снагама можемо постићи да свака мајка доји своје дете и да свако дете тако има најбољи могући старт у животу.
Светска недеља дојења сваке године се обележава у више од 170 земаља света како би се повећало знање и свест о значају и предностима дојења и обезбедила подршка дојењу.
Светска алијанса за подршку дојењу иницирала је ову кампању како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године пажња је усмерена на различите теме од значаја за дојење.
Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном.
Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота. Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама.
Осим што задовољава потребу за храном, дете сисањем остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу, стимулише развој свих својих чула, постиже бољи психомоторни развој и развој интелигенције.
Дојење је кључни фактор преживљавања, здравља и благостања одојчади и мајки и представља витални део одрживог развоја и значајну компоненту глобалне акције окончања поремећаја ухрањености.
Преузмите андроид апликацију.