Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Дом здравља “Нови Сад” реализује пројекат о прекомерној употреби интернета код адолесцената

Дом здравља “Нови Сад” у сарадњи са Градском управом за здравство реализује пројекат “Прекомерна употреба интернета код адолесцената и друштвене мреже-изазов данашњег доба”.
Фото: Градске инфо

Пројекат ће се реализовати са ученицама трећег, четвртог и шестог разреда из 10 основних школа на територији Града Новог Сада.

Прво предавање је заказано 02.10.2024. године од 08.00 до 14.00 часова у ОШ “Вељко Влаховић”.

Након представљања и упознавања са учесницима радионице кроз интерактивни рад деци пружамо информације о значају превенције усвајања ризичних облика понашања у овом узрасту, интернету, проблемској употреби интернета, изазовима на друштвеним мрежама као и њиховим последицама, правилној комуникацији на друштвеним мрежама.

Једна од тема биће и понашање на интернету, знацима за препознавање насиља на интернету, значају физичке активности на њихово здравље као и препорученом времену за дневно коришћење мобилних телефона, времену одласка на спавање и вештинама за одупирање социјалном притиску за усвајање ове навике.

У данашњем друштву интернет је присутан у већини домова као користан извор информација и начин за учење.

Нуди фантастичне могућности за откривање, повезивање и креирање. Што се више интернет развија и прилагођава појединцу, то је и већа могућност за развој зависности. Тај проблем је посебно изражен код деце коју лако привлачи атрактивна и брза смена разних садржаја и популарност друштвених мрежа.

Две доминантне области (групе садржаја) које, у највећој мери заокупљају дечију пажњу на интернету, јесу забава-разонода (играње игрица и конзумација музичких садржаја) и комуникација са вршњачким групама на друштвеним мрежама. Знатно мањи део “интернет активности” деце узраста од 8 до 13 година, има везе са информисањем.

Изазови на интернету нису само изложеност деце непримереном садржају или онлајн насиљу, већ и сајтовима који могу штетно утицати на младе јер подстичу трговину људима, злоупотребе дрога, насиље и слично.

Током пандемијске кризе посебно су били угрожени најмлађи корисници нових технологија, будући да су били знатно више усмерени на онлајн окружење.

Упркос неписаном правилу да деца млађа од 13 година не би требало да користе друштвене мреже, статистике показују да више од 90% деце млађег школског узраста свакодневно, и без родитељске контроле, користи социјалне мреже, неводећи при томе рачуна о потенцијалним опасностима.

Најчешће активности деце на интернету су конзумација и репродукција видео и фото садржаја, слушање музике и играње видео игрица.

Имајући то у виду, врло је значајно да деца имају довољно знања о интернету и изазовима модерног доба.

Divan dan za ljubitelje tradicije u Novom Sadu, utorak 1. oktobar

 

Преузмите андроид апликацију.