Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Дом здравља „Нови Сад“ организује нову групу за одвикавање од пушења

Нова радна група за одвикавање од пушења ће се формирати 10. априла 2023. године, од 18:00 часова у Дому здравља „Нови Сад“, објекат у Руменачкој бр. 102. Програм траје 5 дана и бесплатан је.
Фото: Pixabay/mohamed_hassan
Одвикавање од пушења заснива се на примени психотерапијско-едукативног модела одвикавања од пушења.

У оквиру оквиру тог уводног програма настоји се помоћи полазницима да престану пушити. Иако се модел одвикавања темељи на раду у групи, рад у СОП-у усмерен је према сваком појединцу, од спознавања мотивације појединца за престанак пушења, преко одређивања типа пушача до анализе досадашњих неуспеха и проналажења нових мотива. Појединачно се анализирају предности престанка пушења, важност позитивног размишљања и визуализација себе као непушача.

Полазници групе уче о правилној исхрани, важности физичке активности итд. Важно је полазнике повремено позвати телефоном како би им пружили подршку, а и евалуирали резултате рада. Контролни састанци се одржавају након месец дана, три месеца, шест месеци и годину дана када апстинент постаје непушач.

Иако су предности престанка пушења свима добро познате, велик број пушача тешко успева престати. Најчешће се то догађа због адиктивног својства којег има никотин. Осим навике и физичке зависности код пушача се развија и психолошка зависност. Приликом покушаја одвикавања од пушења код већине пушача јављају се карактеристични симптоми који чине тзв. «Никотински апстиненцијски синдром» који је уведен и у Међународну класификацију болести (МКБ) у категорију менталних поремећаја.

Колико ће особа бити успешна у престанку пушења зависи и о његовој мотивацији за престанак, о степену зависности као и о подршци коју добија док пролази кроз рад саветовалишта за одвикавање од пушења.

Развити добро сензибилну групу подршке у којој полазници размењују своја искуства, расправљају о појединачним проблемима везаним за одвикавање од пушења и настоје међусобно један другоме помоћи да истрају у својој одлуци је пут успеха ка остављању цигарета.

За престанак пушења могу бити ефикасне краткотрајне терапијске интервенције, попут савета изабраног лекара, али су још ефикасније интензивне бихевиоралне интервенције, – групна терапија.

Саветовање путем телефонске линије помоћи СОС “ЛИНИЈА БЕЗ ДИМА”064/8088035 као и Фејсбук страница “Мрежа без дима” помаже да се предупреди релапс и да се помогне пушачима да превазиђу апстиненцијалну кризу Постоје јасни докази да је групна терапија за помоћ при одвикавају од пушења ефикасна за одређену групу пушача којима тај облик терапије одговара.

Zašto je rotkvica kraljica Uskršnje trpeze?

 

Преузмите андроид апликацију.