Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Дом здравља “Нови Сад” организоваће акцију отворених врата за вакцинацију деце против ХПВ вируса

Поводом марта, месеца борбе против малигних болести, Дом здравља “Нови Сад” организоваће акцију отворених врата за вакцинацију деце против ХПВ вируса.
Фото: Градске инфо

У циљу превенције карцинома грлића материце, позивамо родитеље да, у периоду од 03.03.2024. до 08.03.2024. (следеће недеље) доведу дечаке и девојчице узраста од 9 до 19 година како би извршили имунизацију против ХПВ вируса.

Вакцинација ће се вршити у објекту на Лиману, у соби бр.42 (улаз поред гараже) од 07х до 20х. Преглед деце обављаће лекари Службе за здравствену заштиту деце у амбуланти на Лиману. Није потребно претходно заказивање.

Подсећамо, у Дому здравља “Нови Сад”, укупно апликованих доза Гардасил 9 вакцине, обезбеђене од стране фонда, почев од 16.06.2022 – 15.12.2023. је 5022 дозе, за узраст од 9 – 19 година.

Од тога је I дозу вакцине примило укупно 2671 корисник од чега је 1108 мушког пола, а остатак 1563 дозе су женског пола узраста од 9 – 19 година.

У читавој Србији, ову вакцину примило је 31.309 деце, од чега 77 одсто девојчица., до јануара 2024. године.
У Србији годишње од карцинома грлића материце оболи око 1100 жена, док живот изгуби 447, према подацима Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”

У Србији су 2013. године донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који би требало да у наредном периоду значајно смање оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора.

На скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски превентивни прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене између 25 и 64 година, које су позиване на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године.

Циљна група за тестирање на рак дебелог црева односи се на грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици.

Инфекције које изазивају рак, као што су хепатитис и хумани папилома вирус (ХПВ), одговорни су за 25% случајева рака у земљама са ниским и средњим приходима. Доступне су вакцине против вируса хепатитиса Б и неких типова ХПВ-а и могу смањити ризик од карцинома јетре и грлића материце.

• Сваки десети случај рака је последица инфекције. Скоро 22% смртних исхода од рака у земљама у развоју и 6% у развијеним земљама су последица хроничне инфекције, хепатитисом Б или Ц вируса (који су одговорни за настанак рака јетре), Хуманим папилома вирусом (рака грлића материце) и Хелицобацтер пyлори(рака желуца).

• ХПВ вакцина је прва вакцина против рака (спречава код жена – рак грлића материце, вагине и вулве; код мушкараца – рак пениса и код оба пола – рак задњег дела грла и завршног дела дебелог црева) коју у нашој земљи могу добити бесплатно деца и млади узраста 9-19 година.

• Најважнији организовани, популациони, скринизи на рак (откривање у раној фази када још нема симптома) су: Папаниколау тест (рано откривање рака грлића материце; од 25 до 64 године, 1 годишње или ређе ако гинеколог одреди), мамографија (рано откривање рака дојке; од 50 до 69 година, 1 у 2 године) и тест на скривено крварење у столици (рано откривање рака дебелог црева; од 50 до 74 године, 1 у 2 године).

 

Dnevne info: Najava najvažnijih dešavanja u Novom Sadu za petak, 1. mart (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.