Почетна > Србија
Србија

Доловац изгубила већину у тужилачком савету после 15 година

Неспорно је да врховна јавна тужитељка Загорка Доловац више не ужива поверење већине чланова Високог савета тужилаштва (ВСТ), имајући у виду дешавања на данашњој седници овог највишег тужилачког органа.
Фото: Уступљене фотографије

Овакав развој догађаја представља јасан сигнал да је дошло до пуцања затвореног круга који је направила Доловац, а који је годинама држао тужилаштво у стању обамрлости и пасивности.

Губитак већине у Савету указује да је и сам Савет препознао штетност даљег опстанка неодговорног кадровског поретка оличеног у лику и деловању врховне јавне тужитељке Загорке Доловац, која већ 15 година држи ту позицију и која је најодговорнија за катастрофално стање у тужилачкој организацији, вф стања главних тужилаца, непопуњене систематизације, као и што изостају реакције на политичке иступе појединих тужилаца и одсуство застите јавних тузилаца од прогона од стране уског круга око Загорке Доловац.

Такође, неспорно је и да је већини јавних тужилаца у тужилачкој организацији доста политике пасивности, бежања од јавности, угрожавања закона, правне несигурности грађана и урушавања тужилачке професије од стране Загорке Доловац.

Тужиоцима је добро познато да она већ годинама утиче на чланове комисије под њеном контролом тако да бирају њене кандидате за тужиоце, (махом оне који долазе са територије Војводине) оцењујући их максималним бројем бодова док су сви остали добијали лошије оцене.
У томе су предњачили Томислав Килибарда, Предраг Ћетковић, Татјана Лагумдзија, Зорица Стојшић и други тужиоци блиски Доловац, а она им је за то узвраћала високим тужилачким позицијама.

жПодсећамо и да по налогу Загорке Доловац, председник Савета Бранко Стаменковић није у разумном року оглашавао и спроводио огласе, имајући у виду да већина огласа за избор тужилаца траје просечно по 2 године.

Због свега наведено, али и много других отворених питања која нису видљива широј јавности, важно је поздравити напоре већине чланова ВСТ да доследно, одговорно и без страха наставе са одбацивањем сваке даље манипулације, злоупотребе и притиска од стране одлазеће структуре Загорке Доловац, постављањем питања моралне одговорности и професионалног интегритета члана ВСТ из реда исталнутих правника Предрага Ћетковића, који је избор Загорке Доловац, па и одговорности саме Загорке Доловац.

Законска и морална обавеза Савета је да штити Устав, закон, јавни интерес, једнакост грађана, да грађани буду упознати са радом Савета и кога то Савет бира, а не да штити личне позиције и каријере оних који су деценијама урушавали правосуђе Србије и поверење већине грађана у правосуђе.

Борба за самостално, одговорно и функционално тужилаштво не сме и неће стати, јер је то интерес државе Србије и њених грађана, а не „фотеља“ Загорке Доловац и њене добро позициониране мањине у тужилаштву.

„Сада видите да њих не интересује учење и образовање, већ неке потпуно друге ствари“: Вучић на отварању Међународног форума студената

Преузмите андроид апликацију.