Поезија и пролеће иду руку под руку као извор инспирације за изражавање различитих емоционалних и естетских доживљаја. Песници су кроз векове изражавали своја осећања о пролећу кроз различите мотиве, слике и симболе.
Практикована кроз историју у свакој култури и на сваком континенту поезија говори о нашој заједничкој хуманости и нашим заједничким вредностима, претварајуц́и најједноставније песме у снажан катализатор дијалога и мира.Сложена у речи, обојена сликама, моц́ поезије нема премца. Као интиман облик изражавања који отвара врата другима, поезија обогац́ује дијалог који катализује сав људски напредак и потребнија је него икада у турбулентним временима.
”Стиже пролеће и жао ми је свих којима то није важно” Душко Радовић
Долазак пролећа је један од најлепших и најочигледнијих прелаза у природи, када зима полако уступа место топлијим данима и позива нас да уживамо у лепоти света око нас. Пружа богатство мотива и слика које песници користе како би изразили своје мисли, осећања и доживљаје у својим песмама. Поезија рефлектује тему пролећа на различите начине, јер пролеће доноси обнављање природе, буђење новог живота и често се доживљава као симбол обнове, радости и наде. Пролеће је повезано с љубављу и романтиком, јер је то време када се природа буди и живот се обнавља. Као позадина за изражавање љубавних осећања, и описује пролећне пејзаже као инспирацију за љубавне песме. Доноси осећај радости, оптимизма и живота. Често описују светлост сунца, ведро небо, цвркут птица и мирис цвећа како би пренели осећај радости и среће које долази са пролећем.
Светски дан поезије обележава се сваке године 21. марта. Овај дан прогласила је УНЕСЦО 1999. године, са циљем промовисања поезије као израза људске креативности, језичке разноликости и културне баштине. Ова иницијатива такође тежи подизању свести о важности поезије као уметничког израза који може да унапреди дијалог и међукултурално разумевање.
Мрежа креативних градова УНЕСЦО-а (УЦЦН) је створена 2004. године како би промовисала сарадњу са и међу градовима који су креативност идентификовали као стратешки фактор за одрживи урбани развој. Скоро 300 градова широм света који тренутно чине ову мрежу раде заједно на заједничком циљу: стављању креативности и културних индустрија у срце својих развојних планова на локалном нивоу и активно сарађујуц́и на међународном нивоу.
Светски дан поезије је прилика да се истакне важност поезије као средства изражавања идентитета, културе и емоција, те као средства за очување језичке и културне баштине. Овај дан подсећа људе широм света на моћ речи и уметности поезије да инспиришу, подстичу емпатију и повежу људе из различитих делова света. Слављење поезије у свим њеним облицима и традицијама широм света. На овај дан се организују бројне манифестације, књижевне вечери, читања поезије, радионице и други културни догађаји како би се промовисала поезија и подстакао јавни интерес за њу.
Преузмите андроид апликацију.