Долар је скочио данас на 20-годишњи максимум према јену након одлуке Банке Јапана (БОЈ) да настави са вођењем ултра лабаве монетарне политике и да подржи економију неограниченом куповином државних обвезница по изузетно ниској стопи приноса.
Постојале су одређене тржишне спекулације да би БОЈ могао мало да устукне од свог масивног програма подстицаја имајући у виду растућу инфлацију и да су друге велике централне банке почеле са пооштавањем монетарне политике, али то се није десило.
Одлука јапанске централне банке довела је до узлета америчке валуте за 1,3 посто на 129,70 јена, на ниво који није виђен још од 2002. године, и прети да премаши психолошку границу од 130 јена за долар, извештава Ројтерс. На овом нивоу, долар бележи у априлу месечни раст од 6,6 процената, што је његов најбољи месечни резултат од краја 2016.
Док БОЈ држи приносе на дужничке хартије близу нуле, тржишта се кладе да ће америчке Федералн резерве (ФЕД) подићи кључну камату за по 50 базних поена у мају, јуну и јулу, чиме ће на крају године она достићи ниво од 3,0 посто.
Приноси на 10-годишње америчке државне обвезнице су се само овог месеца попели за 48 базних поена на 2,83 процента, продубљујући јаз између јапанских и америчких дужничких хартија.
То је заузврат подстакло раст доларског индекса на петогодишњи максимум од 103,470 поена, а уколико се настави његов узлазни тренд изнад 103,82 поена, долар би према корпи ривала достигао нивое који нису забележени од краја 2002.
Евро је, с друге стране, пао на петогодишњи минимум од 1,0510 долара, при чему на месечном нивоу бележи губитак од 5,0 одсто, што је његов највећи пад од почетка 2015.
Уколико јединствена валута еврозоне настави да тоне до најниже вредности из 2017. од 1,0344 долара, тај пад ће само допринети европским економским проблемима, јер ће погурати навише цене енергената у доларима, при чему цене природног гаса већ скачу због одлуке Русије да прекине снабдевање Пољске и Бугарске гасом.
„Изгледа да је ово први чин енергетског рата. Сада је питање да ли ће се (руско) ограничење проширити и на друге велике увознике, чиме би европска одлучности да подржи Украјину у условима високих цена енергената и растућим ризика од рецесије, врло брзо могла да буде стављена на огромну пробу“, упозорила је Хелима Крофт, шефица глобалног истраживања робних тржишта у компанији РБЦ Кепитал Маркетс.
Ови ризици би такође могли да доведу до оклевања Европске централне банке да агресивније приступи монетарном пооштравању, и да настави да у том смуслу далеко каска за ФЕД-ом. Тржишта тренутно процењују да ће референтне каматне стопе ЕЦБ можда достићи 0,5 посто до Божића, додаје британска агенција.
Преузмите андроид апликацију.