Амерички долар је бележио данас на азијском трговању занемарљиво кретање, пошто су прошлонедељни мешовити амерички подаци са тржишта рада ублажили страховања инвеститора од убрзаног окончања монетарних подстицаја.
Иако је најважнији показатељ о новоотвореним радним местима у САД у јуну надмашио прогнозе, стопа незапослености је порасла, док се учешће радне снаге није променило – што указује на позитиван напредак и пружа простор Федералним резервама (ФЕД) да сачекају са смањењем програма куповине обвезница или подизањем референтне камате.
Долар ипак благо ојачао
Долар је на азијској сесији успорио успон, али је ипак благо јачао према већини валута, извештава Ројтерс.
Према новозеландском долару је напредовао за око 0,2 посто на 0,7017 „киви“ долара, у односу на јапански јен је забележио добитак од око 0,1 одсто на 111,13 јена, а у приближно истом проценту је ојачао и према евру, на 1,1853 долара за евро.
Доларски индекс, који мери вредност америчке према корпи ривалских валута, стагнирао је на нивоу од 92,334 поена, на којем је закључен минулог петка. Ипак, аналитичари сматрају да долар има простора да још мало ојача након раста од 2,0 процента током последње три недеље, откако је ФЕД изненадио инвеститоре најављеним потенцијалним повећања камата 2023. године.
Британска фунта је склизнула за 0,1 одсто на 1,3818 долара.
Трговцима у фокусу извештај ФЕД-а
Трговци су ове седмице фокусирани на записник са ФЕД-овог јунског састанка, који треба да буде објављен у среду, као и на састанак аустралијске централне банке, при чему оба догађаја имају потенцијал да иницирају кретање валута из распона у којима се тргују месецима уназад, услед неизвесности везаних за изгледе монетарне политике.
На крипто тржиштима се биткоин данас тргује на нивоу испод 20-дневног просека, по цени од 34.119 долара, а етер је опао за 3,0 одсто на 2.252 долара.
Њујоршка берза је данас затворена због празника Дана независности САД.