Случај младунца лава који је побегао с приватног имања у Будви упозорава на много већи проблем – незакониту трговину дивљим врстама у Европи, тврди Светска организација за заштиту природе (WWF).
У саопштењу Светске организације за заштиту природе истиче се забринутост због вести о одбеглом младунцу лава који последњих неколико дана лута шумама Црне Горе.
Како се напомиње, лав је наводно у приватном власништву страног држављанина смештеног у Будви, али не постоје подаци о његовом увозу, што указује на то да је у земљу највероватније ушао незаконитим путем.
Агенција за заштиту животне средине Црне Горе објавила је јавни позив за волонтере који ће учествовати у потрази за младим лавом.
Из WWF указују на то да лавови нису кућни љубимци, а при заточеништву лавова у оправданим и законитим случајевима потребно је задовољити бројне услове за њихово држање у простору што сличнијем њиховом природном станишту.
Осим етичких дилема, напомињу, много распрострањенији проблем је незаконита трговина дивљим животињама, једна од најуноснијих криминалних активности која, према подацима Еуропола, годишње генерише преко 4,4 милијарде евра на светском нивоу.
Сњежана Малић-Лимари из WWF Adriа упозорава на чињеницу да кријумчарење дивљих врста има катастрофалне последице по биолошку разноврсност и многе врсте доводи до ивице изумирања.
„Иако постоје бројни закони којима се кажњива дела против дивљих врста регулишу, често у пракси овакви случајеви прођу испод радара због мањка капацитета и недовољне сарадње институција“, додаје Малић-Лимаријева.
Према њеним речима, важно је успоставити ефикасну и трајну сарадњу између надлежних институција, повећати број стручњака који ће се бавити искључиво овом врстом кажњивих дела, али и едуковати јавност о њиховој озбиљности и штетности.
„Дужност свих нас је да пријављујемо кажњива дела против животне средине, укључујући кријумчарење, криволов и тровање животиња, који су често међусобно повезани“, закључује директорка WWF Adria.
Мртви лавови као трофеји, транзит кроз европске земље
Европске земље су често циљна тржишта и подручја транзита великих мачака попут лава и тигра. Осим што се увозе младунци или мртви лавови као трофеји, европске земље су транзитни путеви за пренос лављих костију, зуба или канџи из Африке у Азију, где се користе у алтернативној медицини и као накит.
Иако не дођу увек пред очи јавности, такви случајеви нису ретки, а незаконита трговина најчешће укључује и слоновачу, рогове носорога, водоземце попут корњача и птице.
Схватајући раширеност оваквих злочина у Европи, WWФ Adria у региону спроводи пројекат „Успешно сузбијање кажњивих дела против дивљих врста у Европи“, којим настоји да обесхрабри злочине против заштићених дивљих животиња и смањи незаконите радње кроз успостављање успешне сарадње између релевантих институција и подизање свести јавности о важности и раширености проблема злочина против дивљих врста.
Преузмите андроид апликацију.