Почетна > Србија
Србија

Додељене Годишње награде редитеља у Новом Саду: Признање и за Младена Ђорђевића

Додељене награде из области кинематографије у оквиру нове манифестације Годишње награде редитеља која је одржана синоћ у Новом Саду, а признање за режију филма додељено је Младену Ђорђевићу за филм „Радничка класа иде у пакао“.
Фото: pixabay

Награда за најбољу режију мини-серије додељена је Мини Ђукић за епизоду „Плен“ серије „Посета“, а Иван Стефановић је добио награду за серију „Деца зла“ у категорији Најбоља режија појединачне епизоде драмске серије, док је Столе Попов добио почасну награду „Живојин Жика Павловић“ за промоцију кинематографије Балкана у свету, саопштили су организатори манифестације.

О добитницима награда одлучивало је 162 редитеља различитих генерација из читавог региона који су имали могућност да у претходних месец и по дана погледају све филмове и серије у конкуренцији за награде.

У конкуренцији се налазило 46 филмова, 12 појединачних епизода драмских серија, и 10 мини серија из земаља бивше Југославије.

Режисеру Младену Ђорђевићу који је добио награду за најбољу режију дугометражног играног филма уручио је српски редитељ Срђан Драгојевић.

Ђорђевић се захвалио колегама које су одлучивале о награди као и покретачима Годишње награде редитеља.

„Мислим да је ово врло значајна манифестација, и да ће сигурно бити ускоро једна од најзначајнијих у овом делу Европе. Ово је најзначајнија награда коју сам добио до сада. Похвалио бих борбу Дарка Бајића, свих ових година, да се појача углед редитеља, који је заиста угрожен“, рекао је Ђорђевић.

Његово награђено остварење је филм „Радничка класа иде у пакао“, а у конкуренцији за ову награду били су још и Драган Бјелогрлић за режију филма „Чувари формуле“ (Србија), Уна Гуњак – „Екскурзија“ (БиХ), Лука Михајловић – „Индиго Кристал“ (Србија) и Синиша Цветић – „Усековање“ (Србија).

Лауреаткиња награде за најбољољу режију мини-серије је Мина Ђукић која је награду освојила за епизоду „Плен“ серије „Посета“, а награду јој је уручио хрватски редитељ Данило Шербеџија.

Ђукић се захвалила на награди и рекла да јој драго што је серија „Посета“ добила шансу да је виде колеге из региона.

„Јако сам узбуђена, посебно зато што је награда дошла од колега у једном часном процесу гласања“, истакла је Ђукић.

Остали конкуренти за награду били су Урош Томић за епизоду „Пожар“ серије „Посета“ (Србија), Марко Ђилас за серију „Позив“ (Србија), Далибор Матанић за другу сезону серије „Шутња“ (Хрватска), и Ален Дрљевић и Нермин Хамзагић за серију „Знам како дишеш“ (БиХ).

Иван Стефановић је за серију „Деца зла“ победио у категорији Најбоља режија појединачне епизоде драмске серије, а награду му је уручио редитељ серије „Кљун“ Урош Томић.

Стефановић је у свом обраћању истакао да му је драго што ова награда постоји, јер сматра да их за серије нема добољно.

„Серију смо режирали Владимир Тагић и ја, али морали смо да изаберемо само једну епизоду. Верујем да би и Тагић добио награду да је била нека његова епизода. Ову награду заиста примам у име нас двојице“, рекао је Стефановић.

За ову награду такмичили су се још и Јелена Столица са серијом „12 речи“ (Србија), Саша Хајдуковић са серијом „Кожа“ (Србија и БиХ), Петар Ристовски са серијом „Тунел“ (Србија) и Иван Живковић са серијом „Време смрти“ (Србија).

Поред награда за најбоље режије серија и филмова, редитељу Столету Попову уручена је почасна награда „Живојин Жика Павловић“ за промоцију кинематографије Балкана у свету, а њу му је уручио глумац Предраг Мики Манојловић.

Попов је рекао да је ово велико признање њему драже од свих награда које је до сада добио.

„Заиста је велика част добити награду која носи име Живојина Павловића. Великог уметника, великог човека. Фантастичног пријатеља, човека који је имао толико разумевања за младе људе, који је несумњиво био једна од најзначајнијих и најаутентичнијих личности не само југословенског и балканског, већ и европског филма. Његови ставови и поимање естетике филма су били толико блиски мом убеђењу, да нас је то јако зближило“, рекао је Попов.

Манојловић је указао на сличност филмског рукописа и исказа између Попова и Павловића.

„Имао сам ту срећу и част да упознам Живојина Павловића и његову племениту породицу, као и што сам имао срећу да упознам Столета Попова и његову породицу. Веза између вас двојице је за мене природна“, рекао је Манојловић.

У оквиру манифестације Годишње награде редитеља организована је и Организација за заштиту ауторских права и панели Асоцијација редитеља Балкана.

На манифестацији је потписан и уговор о заједничким наступима три колективне организације за заштиту права аутора: словеначке АИПА, хрватске ДХФА и српске УФУС АФА ЗАШТИТА који за циљ има побољшање законских регулатива и права филмских аутора региона.

Закључци са панел дискусија о ауторским правима редитеља, нестајању филмова, растрзаности редитеља између уметности и индустрије и о колективу као филмском предузећу биће публиковани и послужиће као основ за план развоја кинематографских делатности.

Редитељ Дарко Бајић је говорећи о темама на овогодишњим панелима рекао да многе значајне филмове из Србије и региона гледаоци у свету немају прилике да виде и да треба пронаћи место у европским биоскопима и европским медијима као и да је сигуран да је Балкан изузетно јака филмска заједница изузетно способна да ствара добре филмове.

„Морамо се борити да у биоскопима и на телевизијама, имамо довољно простора да можемо промовисати балкански филм. Морамо се борити да промовишемо различите културе, и да се изборимо за значајније место у Европској кинематографији“, закључио је Бајић.

Гала свечаност доделе Годишње награде редитеља одржана је у организацији продуцентске куће „Магична линија“ редитеља Бајића, а манифестацију је подржала Federation of European Screen Directors (FERA).

Мисија ове манифестације је да професији редитеља врати интегритет и независност ауторских идеја, и да се избори за професионалне услове рада и промоцију њиховог дела.

Vučić sa šefom slovačke diplomatije o odnosima dve zemlje,ekonomskoj saradnji i AP kosovu i Metohiji

 

Преузмите андроид апликацију.