Пре неколико деценија, на почетку информатичке револуције, ретко ко би могао поверовати у то да ће наша земља, али претежно Нови Сад постати престоница за развој и извоз информационих технологија (ИТ).
Нови Сад је последњих година свакако постао престоница ИТ сектора у Србији, јер већина људи запослених у овом сектору, ради у нашем граду, а из дана у дан, број запослених и заинтересованих за рад у овој индустрији је све већи.
Поред тога, међу 10 најуспешнијих ИТ компанија у Србији прва места заузимају оне из Новог Сада.
ИТ занимања јесу занимања будућности.
У ово несвакидашње пандемијско време, многи сектори привреде су претрпели озбиљне губитке, за разлику од овог сектора који је претрпео најмање штете за време пандемије вируса корона.
Сви се слажу, од стручне до најшире јавности, да ИТ занимања јесу занимања будућности, упоредо са тим градови који улажу у ову струку су градови будућности.
Када би постојала листа градова будућности, на њој би своје место пронашао и Нови Сад.
Стварање иновација и софтверских решења и услуга „Made in Serbia“
За развој нових технологија у нашем граду свакако су најзаслужнији Природно-математички факултет и Факултет техничких наука, са којег је до данас настало преко 150 ИТ компанија.
Све веће је интересовање младих за уписивање стручних школа и факултета који ће им омогућити знања из иновантивних технологија, али и поред незапамћеног тренда за овом науком, и даље постоје празне столице за компјутерским столовима које чекају на нове раднике у овој струци.
Стварање иновација и софтверских решења и услуга „Made in Serbia“, постао је један од водећих извозних производа наше земље.
Примера ради, извоз информационо-комуникационих услуга из Србије је пет пута вреднији од извоза малина.
У последњих десет година, у Новом Саду је остварено скоро 30 круцијалних инвестиција.
Поред титуле савременог информационог, техолошког и научног центра Нови Сад последњих година, ствара повољан амбијент и за друге гране привреде.
Готово 40 година није била изграђена ниједна фабрика до 2012. године, и то у граду који је представљао значајан индустријски центар у бившој Југославији.
Од те 2012. године до данас, у Новом Саду је остварено скоро 30 круцијалних инвестиција, укупне вредности око 370 милиона евра, у којима је посао пронашло најмање 11.500 наших суграђана.
Уз јасан план развоја, пратећи европске и светске трендове наш град не треба да буде забринут за своју будућност.
Уз титуле европске престонице културе и младих, које су му са заслугом припале, Нови Сад је успео да себи врати неодољиви шарм, који га је красио у неком ранијем периоду.
Најкраће речено, Нови Сад је град 21. века!
Аутор: Добросав Девић
Ставови изнешени у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.