Производна година није погодовала гајењу шећерне репе али се код тог усева, ипак бележе бољи резултати у приносима у односу на друге културе.
Директор задруге Ратар у Кукујевцима Видосав Брњашев, каже да је њихова задруга ове године уговорила са кооперантима производњу шећерне репе на 292 хектара.
Додаје да година није била наклоњена производњи репе а да су захваљујући примени пуне агротехнике успели да остваре добре резултате.
„Остварили смо принос преко 73 тоне по хектару ,односно 11,7 тона по хектару шећера смо успели да произведемо , дигестије су биле задовољавајући имајући у виду висок принос корена који смо остварили , просечна дигестија била нам је нешто преко 15 процената ,“ изјавио је Видосав Брњашев, ЗЗ „Ратар“ у Кукујевцима.
У компанији Суноко , истичу да агроеколошки услови, нису погодовали узгоју шећерне репе и да је та биљна врста и поред тога ,донела приход произвођачима.
„Могу да Вам кажем да је шећерна репа показала да је краљица поља и да је и поред тешких услова дала добре резултате и да се исплатила пољопривредним производјачима“ рекао је за РТВ Слободан Кошутић, директор компаније „Суноко.“
А, да ли ће због исплативости уговорних услова као и државне подршке,од 35 хиљада динара по хектару за шећерну репу од наредне године бити ,више ораница под том биљном врстом.
„Оно што желим да најавим да ћемо следеће године сигурно повећати површине под шећерном репом и производњу шећера с обзиром да смо и од државе добили стратешку помоћ у виду стимулације од 35 хиљада динара за све производјаче до 500 хектара и очекујемо значајније повећање хектара за следећу годину “каже Кошутић.
ПКС доделила годишње награде и признања за пословне лидере и успехе
Преузмите андроид апликацију.