Трећу недељу заредом примарна култура у трговању на домаћој берзи била је пшеница, а добра назнака за пољопривредне произвођаче је то што су цене жита, соје и сунцокрета бележиле раст.
– Интересовање купаца најчешће је било усмерено на квалитетнију пшеницу – истичу у Продуктној берзи Нови Сад.
Берзански уговори закључени су у ценовном распону од 20,2 до 22,5 динара за килограм без ПДВ-а у зависности од параметара квалитета и паритета.
Трговање пшеницом са вишим параметрима квалитета допринело је статистичком расту средње цене, те је она у односу на прошлонедељну била виша за 3,57 одсто.
Пшеница је поново била доминантна култура у трговању, чинећи 62 одсто укупног недељног промета, а већа тражња у односу на ранији период била је и за сојиним зрном иако је понуда била смањена – наводи се у извештају берзе. Слаба тражња била је само за кукурузом.
Како објашњавају стручњаци, разлика у цени нуђене и тражене робе допринеле су томе да је током пет радних дана закључено свега три робно-берзанска уговора. У укупном обиму промета кукуруз је учествовао са само шест одсто удела.
Добре вести стижу и за пољопривредне произвођаче у Европској унији, јер се цена пшенице враћа на ниво изнад 200 евра за тону. За испоруке у децембру понуда је на 215 евра за тону, што потврђује и раније прогнозе стручњака са којим смо разговарали да би нешто значајнијег раста цена могло да дође тек пред крај године.
– Долази време када лоши резултати жетве пшенице у Француској и Немачкој стижу на наплату – пише „Агроинфонет” и наводи да је резултат раста цене жита лоша жетва код највећих произвођача, али и пад вредности евра према америчком долару.
Udeo stranih prozvođača automobila na kineskom tržištu se smanjio za 20 odsto
Преузмите андроид апликацију.