Почетна > Србија
Србија

Ђурић: Желимо да сви Срби у САД постану амбасадори Србије

У Вашингтону је одржан први велики скуп српске дијаспоре, организован после више од две деценије, симболично назван „Јачање веза“, а који је по речима амбасадора Марка Ђурића имао за циљ да буде почетни импулс за будућа окупљања Срба у САД, али и за стварање основе да сви наши људи у најмоћнијој земљи западне цивилизације буду представници интереса свог народа.
Фото: WikimediaComonns/Medija centar Beograd

Ђурић је на отварању скупа нагласио да га је веома обрадовала чињеница да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америке – од Калифорније, Флориде, Аљаске, па све до Хаваја, готово из свих 50 америчких држава.

„Оно што ме такође испуњава срећом јесте и то да овог скупа сигурно не би било да у Србији није сазрела свест о значају нашег окупљања. Ми смо за ово окупљање и за рад са нашим људима у исељеништву добили не само подршку, већ и директан налог највишег државног руководства Србије – председника Александра Вучића и Владе, којима такође дугујемо захвалност за подршку у организацији ове конференције“, рекао је Ђурић и захвалио и онима који никада нису одустали од свог народа и оваквих организовања и делованања.

Конференција је само скроман почетак, рекао је амбасадор и нагласио да им предстоје велики задаци и огромна одговорност, посебно у овом преломном времену за нашу отаџбину.

„Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби“, рекао је Ђурић и нагласио да је у таквим условима потребно да у “најмоћнијој земљи западне цивилизације сви наши људи буду представници интереса свог народа”.

Ђурић је зато позвао све да се заједнички организују тако, да са изабраним представницима у својим дистриктима, у својим срединама, могу да разговарају на који начин да се продуби разумевање, да се унапређује сарадња и односи са САД.

Оценио је да ће у овим преломним временима од способности наше заједнице да развије ту врсту сарадње дословце зависити будућност Србије и њеног народа.

“Наш кардиналан и капитални пропуст је што годинама нисмо радили са нашим људима у САД на начин на који смо морали и могли”, рекао је и додао да је изузетно значајно да сваки Србин Американац може да изнађе „авеније“ сарадње са својим конгресменима, сенаторима, гувернерима.

Ђурић је нагласио да сада више није он сам амбасадор већ да су сви они заједно амбасадори Србије у САД.

Према његовим речима, време је да се окупљања Срба са српских фестивала преусмере на Вашингтон, који је главни политички центар.

Важно је, како је додао, да као многе етничке заједнице које су акумулирале огроман утицај препознавши значај редовног окупљања, српску заједницу преусмере ка Вашингтону и да ту „плету своју мрежу“.

“Коцка је бачена” уз пуну подршку Амбсаде и државних институција преузимам одговорност за организовање оваквих платформи окупљања барем једном годишње, рекао је Дурић.

Подсетио је да ускоро крећу редовни летови Ер Србије до Чикага и то неће бити последња линија – на хоризонту су и Мајами и Торонто.

Додао је да следи кампања „Узми српски пасош“ и нагласио да је можда мање видљиво из Србије колика су ризница знања и капитала наши људи у САД.

Ђурић је подсетио да Србија у САД има својих 136 православних храмова да су сви они нетакнути од тренутка градње.

“Америка је прихватила Србе онакве какви јесу, није их присиљавала да се одрекну своје културе, идентитета и имена, што нам је пружило историјску шанску коју нисмо увек искористили”, рекао је Ђурић.

Окупљенима се обратио и владика источно амерички Иринеј који им је пренео поздраве епископа Лонгина и епископа Максима.

Владика Иринеј изразио је захвалност учесницима Конференције на великом одазиву на позив амбасадора Ђурића и Амбасаде, рекавши да су се тиме сви присутни заправо одазвали позиву своје државе.

„Захвалан сам што се наша Србија све више и више враћа себи – оној Србији која је некад била, која јесте и која ће бити“, рекао је епископ и додао да је овај скуп изузетна прилика у свим могућим областима нашег живља у Америци, Србији и широм света, да се српска заједница редовно састаје и тако чини добробити за нашу земљу и наш народ.

На скупу су говорили и Директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон, конзул Дамјан Јовић, амбасадор БиХ Бојан Вујић, представник Канцеларије Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић.

Амбасадор Ричард Гренел, бивши специјални изасланик председника САД задужен за дијалог Београда и Приштине обратио се путем видео поруке скупу и изразио наду да ће две земље успети да изграде нови однос, најближи до сада.

Он је пренео и да је више пута рекао председнику Александру Вучићу, и премијерки Ани Брнабић да се нада да ће САД и Србија заиста моћи да успоставе потпуно нови однос који ће бити најближи до сада и додао да лично ради на стварању сјајних српско-америчких односа.

Скуп је био прилика да Ђурић и Гујон уруче награду Мајка Србија Давиду Вујићу, једном од седам српских инжењера у мисији АПОЛО.

Након уводног дела уследили су панели посвећен култури, просвети и економији односно јачању културно-просветних и економских веза и изградњи мостова између матице и дијаспоре, а део тог великог окупљања Срба Американаца био је посвећен филантропији.

Скупу у престизом Конрад хотелу присуствовали су и представници Скупштине Србије и заменик диреткора Управе за дијаспору Олга Милојевић, као и потомци људи који су емигрирали почетком 20 века, током и након Другог светског рата…

Скуп „Јачање веза – српска дијаспора у САД” почео је у петак увече на Универзитету Џорџ Вашингтон у Џек Мортон холу, коктелом у организацији Амбасаде Србије и Канцларије РС а потом је уследила бесплатна пројекција филмова „Страхиња Бановић“ и „Сладолед“ који су приказани и на престижним светским фестивалима попут оних у Паризу, Москви, Карловим Варима, Каиру, Севиљи, Солуну, Хаифи, Трсту, Палм Спрингсу, Албукркију, Остину…

Predsednik Vučić u poseti Abu Dabiju

Преузмите андроид апликацију.