Министар спољних послова Србије Марко Ђурић поручио је данас, поводом критика из Босне и Херцеговине на одржавање Свесрпског сабора у Београду, да је Србија „поново жртва идеолошког лова на вештице“.
Ђурић је, гостујући у емисији „Прави угао“ на РТВ подсетио критичаре да Србија окупљањем свог народа са циљем неговања националног идентитета чини оно што је и предвиђено Дејтонским споразумом.
Додао је да је рука сарадње пружена и Федерацији БиХ и да неки политичари из тог ентитета нападима желе да сакрију свој етнонационализам и „жељу да пресеку везе Србије и РС, што Београд никада неће прихватити“.
Ђурић је у студио донео примерак Дејтонског споразума и рекао је да не жели да се меша у устав једне друге државе, али жели да покаже да Србија поштује тај споразум и то не само у делу поштовања територијалног интегритета, већ и надлежности Републике Српске.
„Жалосно је што се Бећиревић, Конаковић, Лагумџија баве гажењем Дејтонског споразума, који је за нас у политичком смислу света књига. Ми га чувамо од свих оних који би хтели да разграде територијални интегритет Србије, али и свим срцем и страсно од оних који би да угазе надлежности РС“, објаснио је Ђурић.
Указао је на одговор председника Србије Александра Вучића амбасади САД у Сарајеву, у којем је поновио посвећеност поштовању свих споразума, али и поставио питање где стоји да надлежности у области имовине могу да се одузимају ентитетима и преносе на федералнме власти, а то је један од кључних узрока кризе које потресају БиХ.
„Што се тиче нашег Сабора нама је баш мерак да се налазимо и наставићемо да се срећемо, да се повезујемо, али не на штету било кога другог, већ у циљу јачања нашег идентитета, неговања језика, традиције и културе, а желимо да помогнемо и другима да негују језик, традицију, културу, јер су они наше комшије и пријатељи, а за мене и браћа. Нећу да дозволим да нас свађају Бећировићи, Конаковићи и разне друге политичке струје. Морамо да сарађујемо“, поручио је Ђурић.
Казао је да је уставна обавеза и стратешко опредељење Србије да помаже Србима у региону да чувају свој регионални идентитет, свој српски идентитет, да негују остварена права и ниво аутономије.
„Сматрамо да ти није на штету било кога другог, већ да доприноси хармоничним односима у региону. Једино што не доприноси хармоничним односима је злонамерна интерпретација Сабора. Србија је у Декларацији јасно рекла да је земља будућности која је фокусирана на економски развој, један од приоритета је чланство у ЕУ, што не помињу ни поједини међународни званичници. То је, нажалост, очекивано и део онога што се дешава Србији, која је жртва идеолошког лова на вештице због свог геополитичког позиционирања“, објаснио је Ђурић.
Višesatna zadržavanja za teretnjake, na Batrovicima šest sati
Преузмите андроид апликацију.