Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да је Србија у последњих неколико месеци остварила значајан напредак у придобијању европских држава за то да наша земља треба брже да иде ка ЕУ и навео да ће се то видети и на вечерашњем састанку амбасадора држава чланица ЕУ у Бриселу, на којем ће се расправљати о писму Србије за отварање Кластера 3.
Ђурић је рекао да ће Србија добити подршку од југа Европе, пре свега од Грчке која је, како каже, снажно подржала европске интеграције Србије чак додатним писмом највишег руководства осталим чланицама ЕУ, па све до крајњег севера Европе.
„Добио сам непосредне информације и да ће земље Балтика дати подршку, а знамо да је тамо било нешто више скепсе“, рекао је Ђурић за РТС.
Нагласио је да је достизање европских стандарда у функционисању институција, квалитету живота, у инфраструктури и технологији стратешко опредељење Србије и да је зато прокламовано да до краја 2026. године спроведемо све реформе потребне за чланство у ЕУ.
„Ми желимо да се Србија пита, да седи равноправно за столом за којим се одлучује о политичким, економским, безбедносним и развојним питањима ЕУ. Да бисмо то остварили морамо да прођемо једну огромну планину технобирократских изазова, међу којима је и отварање кластера“, казао је Ђурић.
Додао је да је отварање кластера на изглед технички, али суштински политички посао јер, како каже, треба убедити 27 држава чланица ЕУ да то подрже.
Ђурић је истакао да је Србија чврсто на свом путу да постане чланица ЕУ, имајући у виду да је председник Србије Александар Вучић имао изузетно продуктивне разговоре са немачким канцеларом Олафом Шолцом претходних недеља, као и однос који је изградио са француским председником Емануелом Макроном и са другим европским лидерима, али и посвећеност Србије да до краја 2026. заврши реформе.
„Ми смо историјски европски народ који треба да се пита и треба равноправно да седи за столом и истовремено 70 одсто наше трговинске размене остварујемо са ЕУ. Припадамо ту и географски и можемо да допринесемо, а нама то може да помогне кроз чињеницу да ће европски стандарди подићи квалитет живота људи и да ћемо коначно имати приступ европским фондовима о којима се прича деценијама“, рекао је Ђурић.
Додао је да ће сутра боравити у званичној посети Грчкој и да су премијер Киријакос Мицотакис и грчки министар спољних послова Гере Петриди, искрени пријатељи Србије, посебним писмом, посебним позивима, посебним начинима да придобију и остале чланице стали иза европске будућности Србије.
На питање о најави САД да ће увести санкције НИС-у, Ђурић је рекао да је Србија направила огромне искораке на осигурању енергетске безбедности и да има потписан споразум о стратешкој сарадњи са САД у области енергетике, као и да ће обновљиви извори енергије и соларне електране у Србији значити да ћемо имати и јефтинији и безбеднији извор електричне енергије.
„Нама је важно да одржимо садашњи ниво снабдевања, цена и свега осталог и због грађана и због привреде. Честитам енергетичарима који на томе озбиљно раде, а ми ћемо као дипломатија наставити да дајемо подршку осталим ресорима и руководству земље да сачувамо укупан амбијент за сарадњу у области енергетике“, рекао је Ђурић.
На питање о именовању Ричарда Гренела, који је у првом мандату Доналда Трампа био специјални изесланик за дијалог Београда и Приштине, за изасланика за специјалне операције и да ли то укључује и Србију, Ђурић је рекао да Гренел ужива велико Трампово поверење и да не чуди што је за Гренела направљан посебан ресор и оценио да ће Гренел дати значајан допринос решавању глобалних проблема.
“Мислим да је добра вест за цео регион да се регионом бави неко ко регион разуме, познаје и ко жели да помогне да се проблеми решавају. Да ли то значи да ће они делити све исте ставове као ми – сигурно да не. Знамо шта је њима полазна тачка, знамо шта је нама полазна тачка, нарочито када је реч о Косову и Метохији, али бар ћемо имати некога са ким можемо да разговарамо“, рекао је Ђурић.
Додао је да је током недавне посете Вашингтону разговарао са бројним званичницима и са представницима српске дијаспоре и истакао да се на тај начин лобира за нашу земљу.
Ђурић је рекао да је српска дипломатија у петој брзини и да се труди да пријатељства шири са земљама са којима имамо традиционално јако добре односе и онима које тек придобијамо.
Vučić posle sastanka sa predstavnicima BIA poručio da je jedinstvo potrebno Srbiji
Преузмите андроид апликацију.