Почетна > Србија
Србија

Ђурић: Неће бити прекида евроинтеграција Србије нити санкција, водимо доследну политику

 Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је на самиту министара спољних послова ЕУ у Варшави добио потврду да у мандату ове Европске комисије постоји пуна посвећеност томе да Србија значајно напредује на путу ка пуноправном чланству у ЕУ, истичући да неће бити прекида евроинтеграција Србије нити санкција због тога што је председник државе Александар Вучић присуствовао паради поводом Дана победе у Москви.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

“Видећете врло брзо да неће бити никаквог прекида европских интеграција, нити санкција и било чега чему се поједини злуради надају. Србија води једну озбиљну и одговорну спољну политику, у том смислу можемо да очекујемо само наставак развоја наших односа, а ми се у том нашем деловању руководимо нашим интересима”, рекао је Ђурић за Радио-телевизију Србије (РТС).
Додао је да у наредном периоду очекује у Београду посете неких од лидера ЕУ, међу којима су председник Савета ЕУ Антонио Кошта и шефица европске дипломатије Каја Калас.

“Очекујем нови моментум, како се то каже, и ново убрзање у развоју тих наших односа са Бриселом. А то неће бити науштрб наше уравнотежене спољне политике”, нагласио је Ђурић.

Говорећи о својој посети Варшави, где је присуствовао самиту министара спољних послова ЕУ, Ђурић каже да је то била расправа о проширењу ЕУ.

“Оно што са сигурношћу могу да кажем након учешћа на том састанку је да у мандату ове Европске комисије постоји пуна посвећеност томе да Србија значајно напредује на путу ка пуноправном чланству у Европској унији. Ми стално наглашавамо да ми не тражимо неку помоћну столицу, да не желимо никакве фазе, желимо равноправно, једнако место за тим столом. Србија припада Европској унији, припада европској будућности”, навео је Ђурић.

На питање колико је био гласан глас подршке од европских колега Србији, Ђурић је истакао да је задовољан резултатима разговора и наступа Србије.

“Мислим да данас у Европи заиста постоји консензус око тога да Србија има европску будућност. Када кажем европску будућност, мислим на чланство у Европској унији, јер је Србија свакако део Европе. Наравно да се наша виђења о неким темама не подударају и није то био лак састанак, посебно зато што су на њему учествовали представници Приштине, као и поједини други представници из региона који су користили састанак да и на личној основи и политички нападну и наше руководство, али и позицију Србије генерално и у вези са Косовом и Метохијом и у вези са разним другим темама”, рекао је Ђурић.

Навео је да је било критика и на рачун Вучића везано за учешће на паради у Москви поводом Дана победе.

“Нећу сада појединачно наводити које све државе су имале те критичке ставове, од Луксембурга, Белгије, Хрватске, наравно, и слично”, додао је.

Истиче да ипак Србији суштински нема шта да се замери, зато што политика Србије јесте заснована на Повељи Уједињених нација.
“Ми једнако поштујемо територијални интегритет и суверенитет свих држава, што се не може рећи за све државе, чак и Европске уније, као што знамо. И имали смо једну врло отворену размену о свему томе. Србија нема чега да се стиди. Ми смо свој став рекли и о најсложенијим питањима у међународној арени, какав је сукоб у Украјини. Ми исто тако јесмо отворено против било каквог историјског ревизионизма”, нагласио је Ђурић.

Како је навео, кључна реч која карактерише српску спољну политику јесте доследност, а истакао је да је за Србију фантастично то што се председник државе састао са лидерима, како је рекао, не само две велике глобалне силе, већ и две сталне чланице Савета безбедности.

“То је значајно и за нашу позицију када је реч о Косову и Метохији и када је реч о разним другим питањима као што је економска сарадња. Знали смо из речи председника да сарадња са Кином има директне, конкретне, позитивне резултате. Не само због споразума о слободној трговини који је на снази од јула прошле године и који заиста Србију ставља у јединствену позицију као инвестициону дестинацију и помаже да привучемо улагања која нису само кинеска, него и западноевропска, америчка и многа друга, зато што се зна да је Србија једна од централних улазних тачака за извоз данас у Кину”, навео је Ђурић.

Додао је и да су ти састанци имали огроман значај и за енергетику Србије, истичући да ће укупан резултат те посете оснажити економске и политичке потенцијале Србије у међународној заједници.

“И у Москви смо могли да чујемо јасну поруку да се Србија налази на европском путу, и то од председника”, нагласио је Ђурић.

На питање да објасни шта подразумева нова ера дипломатских односа Србије и Сједињених Америчких Држава, што је раније изјавио, Ђурић је навео да Србија жели да у наредном периоду убрза развој односа са САД.

“Ми смо у претходним месецима постигли већ споразум о стратешком партнерству у области енергетике, а пред нама је и стратешки дијалог са Владом САД у наредном периоду. Радујемо се доласку новог америчког амбасадора у Србију, господина Марка Брновића, човека делимично и нашег порекла, који ће без сумње заступати америчке интересе овде, али сам уверен и у то да наши исељеници, којих је преко милион у Америци, представљају значајан мост за јачање наше позиције преко океана у Америци”, навео је Ђурић.

Са друге стране, како је рекао, амбасадор Србије у САД Драган Шутановац имаће пуну подршку Србије да настави да развија како политичке, тако и економске односе.

“Уверен сам да они иду у добром правцу и да ће у наредном периоду да се настави са изградњом такве основе које ће спречити да било када у будућности имамо поново догађаје какве смо имали пре две и по и три деценије и да наш ‘лоби’ на чијем формирању ова генерација ради у будућности доведе до тога да Србија може чврсто да се ослони и на тај велики пол међународне глобалне моћи”, навео је Ђурић.

Вучић добио од Путина сат, пушку, књигу и вино

 

Преузмите андроид апликацију.

 

Ознаке