Министар спољних послова у техничком мандату Марко Ђурић изјавио је данас на седници Савета безбедности Уједињених нација о Косову и Метохији да се услед једностраних потеза и етнички мотивисаних инцидената које је починио актуелни владајући режим у Приштини на челу са Аљбином Куртијем ситуација на терену на Косову и Метохији погоршава, а да Срби плаћају цену.

Ђурић је навео неколико инцидената који илуструју, како је истакао, узнемирујући и опасан образац који се огледа у речима Аљбина Куртија “Срби морају да пате и да плате”.
“Приштина је последњих месеци ескалирала своју кампању систематске демонтаже српских институција широм Косова и Метохије. Ово нису симболични гестови. Имају директне, болне свакодневне последице по конкретне људе. Укинуте су плате, пензије, социјална помоћ хиљадама српских породица. Основна средства за опстанак многих наших сународника су доведена у опасност”, истакао је шеф српске дипломатије.
Он је подсетио да смо 15. јануара ове године били сведоци и координисаних напора Приштине да затвори српске институције у Косову Пољу, Грачаници, Липљану, Великој Хочи, Ораховцу и другим енклавама јужно од Ибра.
То није била само политичка провокација, истакао је Ђурић и додао да је то био и прорачунати покушај брисања колективног идентитета Срба у тим срединама.
“Тешко је замислити да би ико могао да сматра да такви поступци погодују дијалогу или помирењу. Само неколико недеља касније, 21. фебруара, центри за социјални рад у четири општине са српском већином на северу су насилно затворени, чиме је више од 1.500 угрожених појединаца остало без приступа основним услугама. Како у таквим околностима озбиљно говорити о нормализацији или изградњи поверења”, упитао је Ђурић.
Шеф српске дипломатије је указао да примери које је навео поново враћају на питање које Београд поставља већ 12 година, а то је када ће бити успостављена Заједница српских општина.
“Одговор, као што је јасно показано Куртијевим поступцима, јесте да у Приштини не постоји политичка воља да испуни ову правно обавезујућу обавезу. Уместо тога, видимо етно-националистичку стратегију изграђену са циљем изазивања страха, застрашивања и изопштавања. Оно чему сведочимо није случајно – то је директно испуњење обећања самог Аљбина Куртија”, нагласио је Ђурић.
Он је подсетио да је у септембру 2023. године Курти изјавио да ће “Срби морати да пате и да плате” и истакао да те речи нису пука реторика, већ су постале политика, а њихове последице се одвијају свакодневно пред очима целог света.
Како је додао, иста стратегија била је и срж Куртијеве изборне кампање уочи избора одржаних на АП КиМ 9. фебруара.
“Услови за учешће Срба били су све само не слободни или поштени. Било би тешко, ако не и немогуће, описати ове изборе као слободне и поштене у било ком значајном смислу. Више од месец дана нису објављени званични резултати локалних избора на Косову и Метохији, наводно због софтверске грешке. На крају је једно посланичко место, које је с правом припадало српском представнику, практично одузето. То је учињено кроз оркестрирано учешће етничких Албанаца да гласају за представника кога је одабрао Курти, чиме је кандидату омогућено да победи не кроз подршку српске заједнице, већ претежно гласовима Албанаца”, рекао је Ђурић.
Да парадокс буде још јаснији, како је додао, када је претходних година било сличних случајева, када су Срби наводно гласали за кандидате из других заједница, такви избори су брзо поништени.
Шеф српске дипломатије је навео да такво играње са системом гласања и праксама подрива не само демократски интегритет, већ и поверење у институције које би требало да гарантују правичност и заступљеност свих заједница.
“Већ смо раније видели овај исти образац који се јасно одражава у еклатантном кршењу члана 96. став 5. тзв. ‘Устава Косова’. Именовањем представника у претходној тзв. Влади Косова без икакве легитимне изборне подршке српске заједнице, јасно је нарушен сам дух члана 96. став 5. Ова одредба није била осмишљена да испуни етничке квоте на папиру, већ је требало да гарантује истинско политичко учешће невећинских заједница у приштинским институцијама. Закон је био јасан, али је стављен по страни због политичке користи”, указао је Ђурић.
Он је нагласио да је Куртијев режим недавно покренуо широку кампању прогона виђенијих Срба на Косову и Метохији због учешћа у протестима крајем 2022. године.
Ђурић је навео да се то дешава упркос писаним гаранцијама које су Европска унија и САД дале Београду у децембру 2022. године, уз уверавања да ниједан Србин неће бити ухапшен или кривично гоњен због учешћа у тим демонстрацијама.
Напротив, додао је шеф српске дипломатије, 37 Срба је произвољно приведено под тим оптужбама.
“Оно чему смо сведоци је још један јасан показатељ да је Курти решен да спроведе у дело своје речи да ће ‘Срби морати да пате и да плате’. Од доласка Куртија на власт КиМ је напустило 20 одсто преосталих Срба. Број напада на Србе увећао се за више од 50 одсто. И да не заборавимо: више од 200.000 Срба је расељено од 1999. године, а мање од два одсто је успело да се врати. Ово није само статистика. Ово је тешка осуда реалности на терену – реалности на коју се сувише често реагује заглушујућом тишином”, указао је Ђурић.
Он је подсетио да је од успостављања међународног присуства у јужној српској покрајини забележено 9.530 етнички мотивисаних инцидената.
Само у извештајном периоду, о којем је реч на овој седници, догодила су се 63 таква инцидента, истакао је Ђурић и додао да су у 25 случајева директно умешани припадници тзв. косовске полиције.
Ђурић је нагласио да су у четири таква случаја нападнута деца и додао да је 13 младих особа приведено и подвргнуто физичком насиљу.
Ђурић је упитао какву поруку шаљемо будућим генерацијама и какву будућност обликујемо.
“У кући Милице Михајловић, самохране мајке из Звечана, куча је опљачкана, а њеном сину су претили смрћу они који би требало да спроводе закон. Да ли је то ‘нова реалност’ која се намеће Србима на Косову и Метохији? Јер, како ми то видимо, то није суживот. То је репресија”, истакао је Ђурић на седници СБ УН.
Vučević: Blokaderska politika ne postoji, za postojanje politike neophodan integritet
Преузмите андроид апликацију.