Амбасадор Србије у Вашингтону Марко Ђурић оценио је данас након посете министра спољних послова Србије Ивице Дачића и разговора које је имао са званичницима САД да би 2023. година могла да буде позитивна прекретница у односима Србије и САД.
“2023 би могла да буде позитивна прекретница у односима Србије и САД и интезитет контаката на високом нивоу сведочи о настојањима и наше стране и америчке да те односе доведемо на нови ниво”, рекао је амбасадор у изјави Тањугу у амбасади Србије у Вашингтону, у којој је говорио и о разговорима које је имао у Стејт департменту о косовском питању, али и настојањима везаним за визну либерализацију и Спразуму о илегалну двоструког опорезивања.
Амбасадор је посету министра спољних послова Вашингтону оценио као изузетно значајну.
Додао је да разговори са вишим политичким саветником државног секретара САД Дереком Шолеом, који су уследили само десет дана након његовог сусрета са председником Србије Александром Вучићем и Владом Србије, сведоче о све интензивнијој размени.
Подсетио да ове године обележавамо 142 године дипломатских односа са САД и да данас разговарамо о стварима као што је успостављање стратешког дијалога између наше две земље.
“Намеравамо да покренемо много тема од Споразума о избегавању двоструког опорезивања, који треба да отвори врата нашим компанијама за још интензивнију сарадњу до питања као што је визна либерализација”, навео је амбасадор.
“Желимо овде у Вашингтону да се боримо за визну либерализацију са САД као што смо уверени у то да наша економија има шта да понуди америчким компанијама које и данас запошљавају хиљаде људи за које ћемо у периоду који предстоји осигурати много нових квалитетнијег прилика за улагане у нашу земљу”, рекао је Ђурић.
Амбасадор је нагласио да је једно од значајних тема у Стејт департменту било и Косово и Метохија.
“Србија и САД гледају различито на статус КиМ али је добро то што САД и Србија данас потупно исто гледају на питање очувања мира и стаблности у нашем региону и тражење пута напред када је реч о нормализацији стања на КиМ”, казао је Ђурић.
Показало се, како је нагласио, да САД позитивно гледају на рационалан приступ председника Србије и Владе Србије уз чињеницу да Србија има своје“црвене линије“ када је реч о КиМ.
“Уз свест да Србија има своје црвене линије америчке званичници оценили су држање и понашање Србије као конструктивно”, навео је Ђурић и нагласио да ових дана видимо јасне сигнале да Приштина нема бланко чек за непоштовање Бриселског спразума и за притиске на српски народ.
Ђурић је оценио да је то изузетно значајно.
Амбасадор је присуствовао са министром Молитвеном доручку, чиме је завршена Дачићева посета Вашингтону, а, како је рекао, Молитвени дораучак је ове године организован у измењеном формату.
„Враћен је на изворни формат у којем се председник САД заједно са члановима Конгреса и Сената моли док је одвојено организован скуп за међународне госте међу којима је био и јордански краљ као и низ министара и званичника из читавог света“, казао је Ђурић.
Оценио је да је веома добро што је Србија била представљена на високом нивоу тиме што је делегацију предводио министар Дачић, али је рекао и да је то било „сјајан догађаја за умрежавање људи из читавог света“, из америчке администрације, света бизниса различитих грана и области живота. При томе, приметио је, број представника из Србије био је све само не занемарвљив.
Навео је да су на 71. Молитвеном доручку били људи из Србије из локалних самоуправа, света културе и уметности, различитих политичких странака као и представници породице Карађорђевић.
“Био је то широк спектар људи политичке класе Србије”, рекао је Ђурић и додао да сматра да су сви ти контакти вредни посебно зато што се у САД много тога заснива на личним контактима и пријатељствима.
Због тога је, каже, све учеснике скупа јуче у амбасади позвао да наступе као један тим, без обзира на све разлике потличке, идеолошке, персоналне.
„Да наступамо јединствено на изградњи односа који су део политичке елите оог друштва. Други су то радлил генерацијама и деценијама пре нас и нећемо у овој генерацији поново пропустити шансу да изградимо дубок темељ нашег присуства”, поручио је Ђурић.
Дачић: САД поздрављају конструктиван став председника Србије у дијалогу о КиМ
Преузмите андроид апликацију.