Доктор уставног права Мирослав Ђорђевић оценио је, поводом тога што Ректорски колегијум Универзитета у Београду није прихватио позив председника Србије Александра Вучића на дијалог о ситуацији на факултетима, да су за изградњу поверења непходне две стране и разговор.
„Могу да схватим да постоји недостатак поверења, али за изградњу поверења неопходне су две стране и разговор. Не можемо живети једни и поред других и да не разговарамо“, рекао је Ђорђевић за Блиц.
Он је додао да „све стране треба да кажу ко с ким жели да разговара, да би држава утврдила да ли су сви студентски захтеви испуњени или нису“.
„По мени, позив председника на дијалог са Универзитетом у Београду није био лош. Чини ми се да је идеја била да председник буде саговорник, јер по Уставу Србије ‘Председник Републике изражава државно јединство Републиле Србије’, те би могао бити један од саговорника у условима кризе“, навео је Ђорђевић.
Он је додао да, ако Универзитет у Београду не жели да разговара са председником, треба да каже с којом институцијом жели.
Ђорђевић је такође указао да је Врховно тужилаштво, као орган који је надређен и Тужилаштву у Новом Саду, већ пружило руку студентима за разговор, али да су студенти то одбили.
Председник Србије Александар Вучић упутио је јуче позив Ректорском колегијуму Универзитета у Београду да 5. фебруара, у време које њима одговара, отпочну дијалог у оквиру кога ће се пронаћи решење за постојећу ситуацију у којој још траје блокада наставе на високошколским установама.
Ректорски колегијум Универзитета у Београду саопштио је данас да је размотрио позив на дијалог упућен од председика Републике и, изражавајући јединство Универзитета, донео одлуку да под оваквим околностима позив не прихвати.
Đurić: Sastanci u Hagu višestruko korisni za odnose Srbije i Holandije
Преузмите андроид апликацију.