Уколико се за Драгишу Брашована може рећи да је најзначајнији српски архитекта, онда је неспорно највеће име новосадске модерне архитектуре Ђорђе Табаковић.
Припадао је низу првих српских архитеката који су прихватили модерни интернационални стил, унутар кога ће остварити свој индивидуални архитектонски израз.
Од тројице Табаковића, за архитектуру Новог Сада којој се и данас дивимо, свакако најзначајнији је Ђорђе Табаковић.
Рођен је у Араду 3. маја 1897. године, где је завршио основну школу и гимназију. Студије архитектуре је започео у Будимпешти, али је због избијања Првог светског рата, био принуђен да их прекине. Након рата студије архитектуре окончава на Архитектонском одсеку Техничког факултета у Београду 6. марта 1922.
Наредне две године провео је у Београду, као архитектонски приправник. У периоду од 1923. до 1924. Табаковић се усавршавао у Паризу, у атељеу архитеката Едуарда Андреа и Жака Мишела. У времену од 1925. до 1928. Табаковић ради код оца у Араду учествујући у разради пројеката.
Од 1928. породица се сели у Нови Сад где ће Табаковић провести читав свој радни век. Тако је са оцем подигао кућу у Новом Саду, у данашњој улици Мике Антића бр. 5, у којој је живео до смрти и у којој је имао атеље.
За време Другог светског рата Табаковић је престао са пројектантском делатношћу и после рата се више није активно бавио пројектовањем и градњом.
Држао је стручна и популарна предавања, био је дуго професор на уметничкој школи, бавио се, дизајном, фотографијом, публицистиком, превођењем и, повремено, уређењем ентеријера.
За десетак година активног пројектантског деловања, Табаковић је само у Новом Саду пројектовао и извео преко педесет грађевина различитих намена, приватних кућа и вила, вишеспратних стамбених зграда, јавних и културних установа, фабрика, као и многобројне мање градитељске подухвате, којима се и данас дивимо.
Осим у Новом Саду, његова дела налазе се широм АП Војводине.
Хотел „Парк“, зграда Црвеног крста, Дом новосадске трговачке омладине, Клајнова палата, зграда друштва „Кора хлеба“, Танурџићева палата, Соколски дом (данас Позориште младих), само су нека од дела овог прослављеног архитекте, великог градитеља Новог Сада.
Преузмите андроид апликацију.