Почетна > Србија
Бизнис Србија

Ђедовић: Србија ће са Кинезима градити соларну електрану и постројење за нафту

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић потписала је данас Меморандум о разумевању између Владе Србије и Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology за пројекат изградње фабрике соларних панела капацитета једног гигавата у Параћину, као и изградњу соларне електране снаге 200 мегавата.
Фото: Танјуг/Министарство рударства и енергетике/ Емилија Јовановић

Меморандум предвиђа успостављање сарадње у области обновљивих извора енергије.

Министарка Ђедовић Хандановић је потписала и Оквирни споразум о пројекту изградње постројења за прераду нафте и нафтних деривата у Смедереву између Владе Србије и China Energy International Group, капацитета до 100.000 барела по дану, а укупна вредност ове инвестиције износи 2,4 милијарде евра.

Министарка је том приликом изјавила да је велико задовољство што, у оквиру историјске посете кинеског председника Србији, има прилику да данас потпише важне споразуме, којима ће две земље унапредити сарадњу у области енергетике.

„Србија и Кина су показале да чврсто и искрено пријатељство може да премости велику географску удаљеност, а наши политички и економски односи су подигнути на највиши ниво у историји“, рекла је Ђедовић Хандановић.

Како је навела, томе доприносе и добри лични односи два председника.

„Они су јуче потписали Заједничку изјаву две земље о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери“, казала је министарка.

Подсетила је да је Кина била највећи страни инвеститори у Србији у последње три године, као и други највећи партнер наше земље у робној размени.

„Први документ који смо потписали је Оквирни споразум о пројекту изградње постројења за прераду нафте и нафтних деривата у Смедереву, који предвиђа изградњу постројења у складу са највећим технолошким стандардима капацитета до 100.000 барела по дану“, рекла је Ђедовић Хандановић.

Укупна вредност ове инвестиције износи 2,4 милијарде евра, а у плану је директно запошљавање 700 људи и индиректно ангажовање 2.400 радника.

„Србија је већ покренула пројекат изградње новог нафтовода између Србије и Мађарске којим ћемо осигурати још један правац снабдевања сировом нафтом, а изградња постројења у Смедереву допринеће смањењу енергетске зависности и повећању нашег БДП-а“, поручила је Ђедовић Хандановић.

Потписаним Меморандумом Влада Србије планира да подржи отварање фабрике соларних панела, капацитета од једног гигавата у Параћину, као и изградњу соларне електране снаге 200 мегавата.

„Ово су директне инвестиције страних компанија у нашу земљу. Планира се да током три године у погон за производњу соларних панела буде уложено око 30 милиона евра и запослено око 180 радника, а додатно ова компанија (Цхина Енергy Интернатионал Гроуп) уложиће 280 милиона евра у изградњу соларне електране“, рекла је министарка.

Она је навела да је Кина лидер у улагању у обновљиве изворе енергије, као и да је само у прошлој години додала нових 217 гигавата соларних електрана.

„То је онолико колико су све остале земље света укупно додале“, нагласила је Ђедовић Хандановић.

Она је истакала да сада имамо могућност да кинеске компаније буду наши значајни партнери у обновљивим изворима енергије, али и у новим енергентима као што је производња водоника.

„Прошле године смо потписали Меморандум са кинеском компанијом Схангхаи Фенглинг Ренеwаблес о изградњи постројења у околини Бора укупног капацитета два гигавата (1.500 МW ветроелектрана и 500 МW соларне електране), који подразумева и изградњу за производњу зеленог водоника у Србији, годишњег капацитета око 30.000 тона“, казала је Ђедовић Хандановић.

Министарка је подсетила да су у претходној години остварени значајни резултати у области рударства и енергетике.

„У финалној фази је тестирање и пуштање у рад новог термо блока Костолац Б3, а Зиђин је инвестирао више од 2,5 милијарде евра у рударску производњу. Реконструисана је топионица бакра којом је повећана произодња катодног бакра два и по пута, а Србија се сврстала у сам врх у производњи бакра у Европи“, казала је Ђедовић Хандановић.

Како је навела, Зиђин Копер је уложио и близу 240 милиона долара у унапређење заштите животне средине захваљујући чему је број дана са прекорачењем граничне вредности емисије угљен-диоксида у Бору смањен са 156 дана у 2014. години на нула дана у 2023.

„Верујем да данашњи споразуми отварају ново поглавље у српско-кинеској сарадњи и да ћемо о новим пројектима који су испред нас, за неколико година говорити на исти начин и са истим поносом, као што говоримо о успешним инвестицијама које су реализоване у претходним годинама“, закључила је министарка.

Амбасадор Кине у Србији Ли Минг изразио је захвалност за срдачан дочек кинеског председника Си Ђинпинга, истакавши да су двојица председника постигла консензус о заједничкој сарадњи.

„Следећи задатак између наше две земље је да реализујемо пројекте које смо потписали. Проблем енергетике и транзиције енергије је веома важна област будуће сарадње Србије и Кине“, истакао је амбасадор.

Како је навео, сарадња у области чисте енергије већ је остварила успех.

„Кинеске инвестиције у области ветропарка и и соларних панела донеће Србији више чисте енергије“, поручио је Ли Минг.

Догађају су присуствовали и председник Националног савета за координацију и сарадњу са Руском Федерацијом и Народном Републиком Кином Томислав Николић, председник општине Параћин Владимир Милићевић, градоначелница Смедерева Јасмина Војиновић и представници кинеских компанија.

Vesić: Do kraja godine dve nove linije Er Srbije za Kinu

Преузмите андроид апликацију.