Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић потписала је данас уговор вредан укупно 200 милиона евра којим су створени услови за почетак пројекта енергетске санације зграде Војномедицинске академије (ВМА).

Она је након потписивања тог документа, казала да је ово један од најважнијих пројеката за повећање енергетске ефикасности у јавним зградама у Србији и да би требало да се реализује у наредних шест година.
“ВМА је једна од највећих болница у Србији, изграђена пре више од 40 година и реализација овог пројекта донеће не само огромне уштеде енергије и смањење емисије штетних гасова, већ и побољшању квалитета услуга за пацијенте, од којих су више од 90 одсто цивилна лица”, нагласила је Ђедовић.
Према њеним речима, ВМА данас троши око три пута више електричне енергије и гаса у односу на просечну потрошњу болнице сличне величине у Немачкој.
Процене су, како је додала, да ће мере које се спроводе у првој фази рехабилитације болнице смањити потрошњу природног гаса до 40 одсто, електричне енергије до 30 одсто, а емисије угљен-диоксида за 24.000 тона годишње.
“Рехабилитацијом ВМА, оствариће се уштеде једнаке резултатима енергетске санације 150 јавних зграда просечне површине од 1.500 квадратних метара”, навела је министарка.
Пројекат “Енергетска ефикасност у јавним зградама и обновљиви извори енергије у сектору даљинског грејања („озелењавање јавног сектора“) – енергетска санација ВМА болнице, како је појаснила министарка биће подељен у три фазе.
Вредност прве фазе, према њеним речима је 55 милиона евра и највећи део средстава за ту фазу, у износу од 50 милиона евра, обезбеђен је из зајма немачке развојне банке КFW, док је пет милиона евра обезбеђено је из донације Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WBIF).
Министарка је подсетила и да је Меморандум о разумевању за овај пројекат потписан још 2020, а да су споразуми којима су обезбеђена средства за овај пројекат потписани крајем 2020. и почетком 2021.
“Данашњим потписивањем уговора крећемо са реализацијом и припрема за отпочињање радова на енергетској санацији”, рекла је Ђедовић.
Начелник ВМА, пуковник Мирослав Вукосављевић казао је да ће реализацијом овог пројекта бити побољшани услови рада запослених и лечење пацијената, као и да ће се уштедети сви видови енергије, што ће допринети очувању животне средине.
Он је навео да је потрошња електричне енергије и воде ВМА попут града са више од 20.000 становника.
“У свих 180.000 метара квадратних (м2) ВМА усељених пре 42 године стаје 375.000 м2 подних и зидних облога, 127.000 м2 плафона, више од 5.200 прозора, преко 6.300 врата и 26 лифтова. Монтирано је и 250 клима комора које дневно обраде 1,5 милиона кубних метара ваздуха на час” навео је начелник.
Вукосављевић је нагласио и да је време када је пројектована, зграда ВМА по тадашњим мерилима била међу првим паметним зградама у тадашњој Југославији.
Rasprava o Gašićevoj smeni, Brnabić: Koja je njegova odgovornost
Преузмите андроид апликацију.