Почетна > Србија
Србија

Ђедовић: Очекујем да ће ускоро бити изабран нови генерални директор ЕПС-а

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић изјавила је да очекује ће нови генерални директор Електропривреде Србије бити изабран ускоро и да ће га именовати професионални Надзорни одбор.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

„Најављено је и прошле недеље од стране новог надзорног одбора да ће бити расписан јавни конкурс мислим да је то најбољи начин и решење, да се дође до генералног директора, то ће бити, ја очекујем веома брзо, оно што је и предвиђено овим реформама то је да влада више не именује генералног директора већ да то чини професионални Надзорни одбор и људи који су именовани и који ће се бавити и другим значајним питањима која се тичу пословања овог предузећа и ја очекујем да се сличне реформе десе и у другим јавним предузећима и у другим енергетским јавним предузећима“, рекла је Ђедовић за Тањуг.

На питање да прокоментарише позорност која се пре две недеље десила пред старим Надзорним одбором у вези документа о издвајању 11 малих хидроелектрана из ЕПС и сарадње са Мађарском, те је та одлука од које се заправо одустало критикована – са објашњењем да је то „улаз на мала врата“ за приватизацију ЕПС-а, министарка је рекла да жели да још једном понови да то приватизација као таква није у суштини промене ни правне форме ни ових реформи.

„Одлука о промени правне форме донесена пре девет година. Она се нажалост тек сада реализује. Мислим да би вероватно и транзиција генерално трајала мање у разним сегментима да смо брже неке одлуке спроводили, али добро, ту смо где смо, рекла је Ђедовић.

Она је нагласила да јој је жао што су парцијалне информације дошле у јавност и што су биле непотпуне и неадекватне и, како је рекла, вероватно имале за циљ да збуне и запослене, а вероватно и ширу јавност – у смислу „сад одједном постоји нека скривена намера о некаквој приватизацији“ и нагласила да то апсолутно није у бити промена које се дешавају.

„Било какве стратешке одлуке које се тичу било које сфере у енергетском сектору ће доносити Влада Србије и то веома одговорно, промишљено на основу јасних аргумената и јасних анализа, наша сарадња стратешко опредељење. Ми сарађујемо са Мађарском у енергетском сектору и мислим да има простора за сарадњу, али под којим условима и на који начин свакако је нешто о чему има простора да се разговара и преговара. Има ту и других потенцијалних стратешких партнера за нашу земљу када је енергетика у питању, и мислим да разлог за стрепњу не треба да имају ни наши грађани, а пре свега запослени у ЕПС“, поручила је министарка.

Ђедовић је казала да ће се комуницирати транспарентно што се било каквих даљих стратешких праваца тиче и поновила да јој је жао што се у вези једног јавног предузећа толико полемике и износи у јавност.

„Мислим да би требали да се навикнемо да се мало више фокусирамо на рад, и на то шта су нам заправо циљеви и задаци, а не да полемишемо по медијима са нетачним информацијама“, рекла је Ђедовић.

Поводом најаве да је план да се у наредних 10 година у ЕПС уложи 10 милијарди евра, а на питање где пронаћи тај новац и да ли је то можда пут кроз докапитализацију, Ђедовић је рекла да су средства која су неопходна велика и она се не тичу само производње електричне енергије већ и преносне мреже и дистрибутивне мреже.

„Ми сада имамо план да ове године уложимо 180 милиона у нашу дистрибутивну мрежу која такође мора да се јача да би имали мање испаде, да би имали мање губитке на мрежи. Није ту само електропривреда у питању такође треба у наредних 10 година да уложимо близу милијарду евра у нашу преносну мрежу да би јачали повезаност и са другим државама и са регионом да би могли да преносимо, вршимо размену електричне енергије. Потреба за инвестицијама има пуно“, објаснила је министарка.

Она је истакла да сматра да је кључан приступ повољним финансијским средствима и бесповратним финансијским средствима.

„Мислим да је кључно да имамо приступ повољним финансијским средствима, да имамо приступ бесповратним финанасијским средствима пре свега када је Европска унија у питању и када планирамо транзицију ка чистим изворима енергије“, оценила је Ђедовић.

Она је додала да мисли да ће бити потребе и за стратешким партнерствима – одређена финансирања која стратешки партнери могу да донесу, и приступ међународним финансијским институцијама, донације, евентуалне докапитализације.

„О томе је сада тешко причати јер заправо што се електропривреде тиче морамо прво да је реформишемо, трансформишемо , ставимо на стабилне ноге да би могли и да размишљамо о евентуално неком изласку на тржиште капитала“, рекла је Ђедовић.

На питање зашто су у Србији цене малопродајних нафтних деривата у порасту поред тога што је цена сирове нафте на светском тржишту месецима уназад у паду, министарка је рекла да је прошле недеље заправо било благог пораста на тржишту.

Битно је, додала је министарка, да се диверзификују правци снабдевања па тако и да очекује да се веома брзо потпише и уговор о међусобној сарадњи пре свега са Мађарском о изградњи нафтовода између Србије и Мађарске и тиме се обезбеди нови алтернативни извор снабдевања.

Vučić: Nisam dao nacionalnu frekvenciju ni jednoj televiziji,sve su dobile ranije

Преузмите андроид апликацију.