Почетна > Бизнис
Бизнис

Ђедовић: Енергетска безбедност апсолутни приоритет Србије

За Србију је од стратешког значаја гасна интерконекција са Бугарском, као и изградња Трансбалканског коридора за пренос електричне енергије, рекла је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић током разговора са директором Генералног директората Европске комисије за суседску политику и преговоре о проширењу Маћејом Поповским.
Фото: Pixabay/analogicus

Она је истакла да Србија размишља и о другим интерконекцијама, јер само умрежен регион може бити енергетски безбедан, наводи се у саопштењу.

Министарка је додала да је енергетска безбедност апсолутни приоритет Србије и целог света.

Оценила је да је буџетска подршка ЕУ од велике важности за Србију у овим неизвесним временима, са растућим трошковима енергије и енергената.

Она је нагласила да је опредељење Србије да иде ка стварању одрживог и зеленог енергетског сектора, који ће обезбедити континуитет снабдевања и доступност енергије и енергената, уз поштовање свих стандарда заштите животне средине.

„Србија кроз приступне преговоре ради на усаглашавању са стандардима Европске уније у области енергетике. У току је израда Интегрисаног националног енергетског и климатског плана и нове Стратегије развоја енергетике, којима ће се дефинисати пут енергетске транзиције и циљеве у области обновљивих извора енергије и смањења емисије штетних гасова, а поштујући принципе праведне транзиције, која има високе инвестиционе и социјалне трошкове“, поручила је министарка.

Поповски је нагласио да је ЕУ посвећена подршци Србији у суочавању са поремећајима на енергетским тржиштима.

„ЕУ је посвећена подршци Србији и у дугорочном побољшању енергетске безбедности, укључујући и смањење зависности од руских фосилних горива“, рекао је он.

Објаснио је да је Европска комисија у процесу припреме значајног пакета подршке за енергетику Западног Балкана који ће укључивати и циљану буџетску подршку од 165 милиона евра Србији за подршку угроженим домаћинствима и предузећима, и додатних 500 милиона евра за регион за улагања у енергетску инфраструктуру.

Разговарано је и о свим пројектима који се реализују уз финансијску подршку ЕУ енергетском сектору, гасном интерконектору Србија – Бугарска, доградњи Трансбалканског електроенергетског коридора, техничким припремама гасног интерконектора Србија-Северна Македонија, као и о повећању мера енергетске ефикасности кроз улагања у реконструкцији јавних зграда.

„Од 2000. године ЕУ је са више од 830 милиона евра подржала енергетски сектор у Србији“, додао је Поповски.

Он је позвао Министарство да користи најновији извештај Европске комисије о Србији као смерницу за даље реформе и истакао важност проактивног учешћа Србије у енергетској платформи ЕУ.

Састанку је присуствовао и шеф делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре.

U Raškom okrugu će biti zaposleno jos 125 tekstilaca

Преузмите андроид апликацију.