Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић истакла је данас на Београдском економском форуму да су три кључна резултата њеног ресора која су обележила мандат реформа Електропривреде Србије, развој обновљивих извора енергије и завршетак гасне интерконекције са Бугарском.
Она је истакла да је енергетика као покретач пољопривреде изузетно важна, и да морамо да наставимо у истом ритму и у будућности.
„Реформа коју смо започели у ЕПС-у је преко потребна том предузећу, и започели смо је храбро. Успели смо да реструктуирамо предузеће и да га учинимо ефикаснијим и продуктивнијим“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Како је истакла, неопходна је професионализација управљања тог предузећа.
„Успели смо да променимо правну форму, променимо статут и дефинишемо стратешке одлуке које ће се доносити. Успели смо да лимитирамо одлуке које доноси Влада Србије, како би се стратешке одлуке препустилИ професионалном надзорном одбору који је почео са радом у јуну текуће године“, објаснила је министарка.
Као кључну ствар је навела улагање у обновљиве изворе енергије и аукције за доделу тржишних премија.
„Дошли смо до 20 гигавата захтева за прикључење на мрежу обновљивих извора енергије али то наша мрежа не може да поднесе. Морали смо да изменимо законодавни оквир како би омогућили спровођење првих аукција које су биле и највеће од једном спроведене у региону Западног Балкана“, рекла је она.
Како је истакла, добили смо тржишне цене које су у том тренутку биле два пута ниже у односу на тржишне цене електричне енергије.
Ђедовић Хандановић је нагласила да то значи нова улагања у обновљиве изворе енергије преко милијарду евра у наредне три године за нових девет електрана за ветар и солар укупне снаге преко 700 мегавата.
„Око израчунамо цену коју смо добили за тржишну премију, и пројектујемо тржишне цене електричне енергије у наредних пет година држава ће приходовати у просеку између 12 и 25 милиона евра годишње“, нагласила је Ђедовић Хандановић.
Како је рекла, потребно је све урадити на здравим основама како не би била угрожена преносна мрежа.
Навела је пример Велике Британија која исто има проблема са прикључком на преносни систем.
„Ако у ВБ данас поднесете захтев за прикључак добићете решење 2031. године“, истакла је она.
Он је истакла завршетак гасне интерконекције са Бугарском као трећи кључну ствар која ће бити пуштена у рад наредних дана.
„Она ће Србији дати диверсификован извор снабдевања гаса из Азербејџана. То би се диверсификовали морамо да имамо изграђену инфраструктуру“, рекла је она.
Ђедовић Хандановић је истакла да би приоритет наредног мандата био наставак регионалног стратешког планирања.
„Очекују нас измене закона о енергетици које ће додатно бити усклађене са директивама ЕУ. Искористићемо измене закона да олакшамо јавним предузећима да буду још ефикаснија, како би омогућили наставак нових реформи“, рекла је министарка.
Она је оценила да је финални нацрт стратегије завршен, те да су спремни за предстојећу јавну расправу.
„Јавна расправа о националном плану за енергетику и климу је завршена и чека се усвајање на влади“, истакла је она.
Vesić: Akcenat na železničkim prugama,samo u Vojvodini obnovićemo 400 kilometara
Преузмите андроид апликацију.