Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Дивље животиње често праве штету пољопривредницима

На друштвеним мрежама често нас изненади снимак лисице, куне или неке друге дивље животиње, која је залутала у урбану средину. Иако је то некима на први поглед симпатично, пољопривредницима, са друге стране, та појава уопште не изазива одушевљење, јер оне знају често да им направе велику штету у домаћинству.
Фото: UnSplah/Gary Bendig

Уколико дивља животиња не може да пронађе храну у дивљини, инстинкт је приморава да је потражи у урбаним насељима. Први на удару су најшешће кавези са зечевима или живинарници. Стручњаци кажу да озбиљан проблем пољопривредницима могу направити и поједине врсте птица, поготово када је време сетве.

“Поједине врсте птица чак нападају заливне системе и уништавају заливне системе поготово у току лета и суше, тако да је то један велики проблем. И шта нам остаје? Једино да се боримо са тим нападима наравно у оквиру законских оквира, наравно који нам закон дозвољава”, рекао је Жељко Сушец из Ловачког савеза Војводине.

Због птица, пољопривредници су често приморани да раде пресејавања, што их излаже додатним трошковима, а самим тим се и приноси смањују. Када говоримо о осталим штеточинама, ту је важно поменути куну, која само у току једне ноћи може направити огромну штету у домаћинству.

“Активна је као и куна златица већ са првим сумраком, у току целе ноћи, и ако остети прилику да може да дође до хране не преза да нападне чак и зеца који се налази у домаћинству као домаћи зец у узгоју и тако даље”, рекао је Сушец

Од многих дивљих животиња се можемо заштитити постављањем што ситније жице око домаћинства, и то на минималној дубини од 20 центиметара. Уколико штеточина ипак уђе у двориште, пожељно је у том случају позвати надлежне службе које ће решити тај проблем.

Укинуте рестрикције воде – успешно завршена регенерација три бунара

Преузмите андроид апликацију.