Фолксваген је током ковид-19 пандемије постигао веома добре пословне резултате, али ипак њихов директор, Херберт Диес, мисли да компанија улази у врло изазовна времена у којима мора трансформисати кључне компетенције као темељ бизниса из индустријских према софтверским. Диес је свестан да ће Фолксваген избацити низ нових е-модела, али заостају за Теслом. Кључни изазов је како у огромним производним капацитетима изнова осмислити концепт аутомобила који би требало да постане софтверско решење на точковима.
Херберт Диес који води војску од 635 хиљада запослених уверен је како све компаније које у производњи аутомобила потцене технолошке промене могу завршити као што је завршила Нокија, некада доминантни произвођач мобилних телефона.
„Нокија је вероватно добар пример како се промена може догодити, а ако ниси довољно брз нећеш преживети”, поручује Диес.
Иначе Диес процењује како је компанија сада боље припремљена за изазове пандемије него у првом таласу. Сами, примера ради, дневно могу урадити две хиљаде тестирања, тако да верује како унутар компаније имају добру епидемиолошку контролу.
Коментаришући америчке председничке изборе Диес је рекао како би победа демократског кандидата Џоа Бајдена била више у складу са светском стратегијом Фолксвагена којој је циљ да се бори против климатских промена и да се фокусира на е-производњу. Но, исто тако је нагласио како су са администрацијом Доналда Трампа протеклих година успоставили однос међусобног поверења.
Диес је уверен како ће климатске промене дугорочно бити доста већи изазов од коронавируса.
Тренутно Фолксваген повећава капацитете батерија и прилагођава целе компаније производњи електричних возила. Посебан процес је тренинг људи за производњу е-возила.
„Аутомобил све више постаје софтверска направа која скупља огроман број података и уз помоћ вештачке интелигенције ствара знање о возачу, условима на путу и сигурности и унапређује начин како се направа понаша на путу”, објаснио је Диес и поручио да компанија треба да направи сопствени оперативни систем.
Преузмите андроид апликацију.