Претња да би Руси могли употребити тактичко или нуклеарно оружје мањег домета се не може олако схватити, али Централна обавештајна агенција није видела много доказа у пракси који би појачали ту забринутост, саопштио је данас директор ЦИА Вилиијам Бернс.
Бернс је у говору на Универзитету Џорџија указао на „потенцијални очај” и војне неуспехе које су руски председник Владимир Путин и његова влада претрпели од слања трупа у Украјину 24. фебруара, јавио је Ројтерс.
„Из тих разлога нико од нас не може олако да схвати претњу од потенцијалног прибегавања нуклеарном оружју”, поручио је Бернс, преноси Танјуг.
Додао је, међутим, да упркос реторици Кремља о томе да је највећи светски нуклеарни арсенал стављен у стање високе приправности, „нисмо видели много практичних доказа о том распоређивању или војном размештању који би појачале та страховања”.
Бернс је то поручио у одговору на питање бившег сенатора и водећег активисте за контролу оружја Сема Нана, а на крају свог првог говора откако је у марту 2021. године преузео положај шефа америчке шпијунске агенције, преноси Глас Америке.
Бернс је такође навео да су америчке обавештајне агенције у јесен прошле године почеле да прикупљају „узнемирујуће и детаљне” обавештајне податке о Путиновим плановима за „велику нову инвазију” на Украјину.
„Путин је био обузет примедбама, амбицијом и несигурношћу и видео је да се затвара прозор за обликовање оријентације Украјине далеко од Запада”, нагласио је Бернс који је Путина назвао „апостолом освете”.
Амерички обавештајни подаци били су кључни за украјинску борбу против руских снага, оценио је Бернс, који је током вишегодишње дипломатске каријере био и амерички амбасадор у Москви.
Он је поручио и да су злочини почињени у украјинском граду Буча ужасни.
Русија одбацује оптужбе за злочине у Бучи и нападе на цивиле.
Zelenski: Mađarska i Nemačka blokiraju naftni embargo Rusiji
Преузмите андроид апликацију.