Да ли сте знали да постоје намирнице и састојци који побољшавају његово добро функционисање?
Почнимо од основа. Метаболизмом дефинишемо укупну енергију, односно калорије, која нам је потребна у стању мировања у периоду од 24 сата да бисмо извршили основне невољне функције организма, као што су дисање, рад срца, одржавање телесне температуре, хормонска регулација и друго.
Четири информације о метаболизму
Све горе наведено се зове базални метаболизам и његова брзина варира од особе до особе. На њега утичу и различити фактори, као што су године, хормони, физичка активност, температура околине, генетика, површина тела и мишићна маса и представља 75% наших дневних калоријских потреба.
Поред основног метаболизма, тело троши калорије када апсорбује хранљиве материје и вари храну коју једемо. Овај процес се назива термогенеза која се преноси храном и покрива отприлике 10-15% дневне потрошње енергије.
Потрошња енергије током физичке активности односи се на производњу топлоте након било каквог покрета тела и покрива приближно 15-30% дневне потрошње енергије.
Коначно, имамо и термогенезу која је резултат активности ван вежбања и има везе са било којим „покретом тела“ током дана, ван организованог вежбања, било да се ради о нози коју нервозно тресете, степеницама којима пењете, или шетњи пса.
Активирање метаболизма: Дијета која нам помаже да га ојачамо
Протеинске намирнице са високим садржајем протеина, као што су месо, риба, млечни производи, махунарке и неки орашасти плодови, попут бадема, могу привремено да повећају сагоревање калорија, јер тело користи више енергије за тај процес.
Студије показују да конзумирање хране са високим садржајем протеина повећава сагоревање масти за 15-30%. Осим тога, ове намирнице вам помажу, у комбинацији са јачањем мишића, да очувате или повећате вашу мишићну масу, чиме се убрзава и сам метаболизам.
Љута храна као што је црвена чили паприка, која садржи капсаицин, може повећати осећај печења и позитивно утицати на смањење апетита.
Студија воде је показала да конзумација 500 мл воде може повећати брзину метаболизма за 30% у наредних 30-40 минута. Ако пијете најмање 2 литре воде дневно, убрзавате свој метаболизам за око 100 калорија!
Студија објављена у марту 2017. у American Journal of Clinical Nutrition показала је да замена рафинисаних житарица онима са целим зрном може довести до скромног повећања брзине метаболизма. Такође утиче на термогенезу која се преноси храном током варења.
Зелени чај је богат катехинима и посебно епигалокатехин галатом (EGCG), који је њихов најактивнији облик. Након научног прегледа из 2016. године, откривено је да EGCG утиче на брзину метаболизма у количини од 300 мг, количини која се може узети из 3-6 шољица зеленог чаја.
Преузмите андроид апликацију.