Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Дијастаза: Зашто многим женама након порођаја дуго остаје велики стомак

Када се породите, стомак не нестаје одмах. Ово је изненадило многе мајке.
Фото: Pixabay/silviarita

Очекујете да видите раван стомак, а излазите из болнице као да сте у четвртом месецу трудноће. Али не говорим о том „стомаку“.

Говоримo о стомаку који остаје ту заувек, без обзира на вежбање и исхрану.

О оним стомацима које видите код гомиле жена са децом, чак и ако жене немају проблема са тежином. Истина је да жене у пределу стомака добијају на тежини са годинама због естрогена. После 40. године, овај хормон доприноси таложењу масти у пределу стомака, што је сасвим природна појава. Али тридесетих година то се још не дешава. Понекад се иза испупченог стомака крије још нешто. Као што је рупа у коју можете без проблема угурати неколико прстију.

Да ли сте чули за термин дијастаза? 

Ако ваш стомак већ дуже време изгледа помало као труднички иако сте се давно породили, време је да се запитате шта може бити разлог томе. Многе породиље немају ту срећу да им се после трудноће и порођаја стомачни мишићи спонтано врате у прави положај.

Ово стање се назива дијастаза, или раздвајање стомачних мишића, а према статистици погађа чак две трећине породиља.

Ваше тело је током трудноће, порођаја и опоравка прошло кроз низ фантастичних промена. Понекад је изазов који опоравак мишића захтева једноставно превелики, па тело не успева да га испуни. Најтеже је са стомачним мишићима. Зато се дешава да се мишићи не врате у прави положај, па и даље изгледате као да сте трудни.

Шта је дијастаза и зашто се јавља?

Дијастаза је стање које се најчешће јавља у касној трудноћи или после порођаја, а настаје услед размицања стомачних мишића.

Током трудноће стомак трпи огроман притисак, тако да предњи трбушни мишићи више не могу да задрже свој облик. Осим тога појави овог стања доприносе и хормоналне промене које имају утицаја на везивно ткиво. Због свега долази до раздвајања мишића, стања које се стручно назива дијастаза (лат. диастасис рецти абдоминис).

Када се мишићи током трудноће и порођаја раздвоје, материца, црева и други органи који се налазе у стомаку немају више праву потпору која би их држала на правом месту, па почну да “гурају” ка напред. Због тога настаје избочина у облику купе, карактеристична за ово стање.

Како се санирају растављени мишићи

Можда ћете одлучити да ништа не радите поводом растављених мишића, ако вам не стварају веће тегобе. То је у реду, али знајте да би ово стање ипак требало да средите до наредне трудноће.

Ако је дијастаза већег обима саветује се ношење појаса, док се код мањих не препоручује, јер се на тај начин ускраћује активност мишића која је у овом случају терапија.

Ваш лекар вам може рећи које вежбе да практикујете, а уколико за то има потребе упутиће вас физиотерапеуту, како бисте добили више адекватних вежби.

Уколико ништа од овога не помогне можете отићи на интервенцију при којој се оперативним путем мишићи поново спајају и стање решава. Посаветујте се својим гинекологом и пластичним хирургом уколико нисте завршили са рађањем и планирате још неку трудноћу.

Suve oči, perutanje kože i rane koje sporo zarastaju: Ne paničite, nedostaje vam jedan vitamin

 

Преузмите андроид апликацију.