Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Дијабетес четврти најчешћи узрок смрти: Ђаци ОШ “Васа Стајић” пустили балоне подршке уз поруку „Ми смо деца једног света“ (ФОТО)

Данашњи дан, 14. новембар, у целом свету се обележава као Светски дан борбе против дијабетеса. Тим поводом су у Основној школи “Васа Стајић” у Новом Саду симболично пуштени балони са поруком „Ми смо деца једног света“ како би скренули пажњу свим институцијама у држави да посвете много више пажње борби против дијабетеса.
Фото: nsuzivo.rs/Павле Пејић

Шећер је у нашој земљи четврти најчешћи узрок умирања и због тога је неопходно да контроле буду континуиране, подвучено је на данашњем скупу, уз напомену да у Србији сваке године од дијабетеса оболи преко 770 хиљада одраслих особа.

Наиме, реч је о болести која није заразна и деца која болују од ње имају права као и сва друга, те је неопходно да буду укључена у физичку и сваку другу активност.
Фото: nsuzivo.rs/Павле Пејић

Како је истакнуто из Удружења деце оболеле од дијабетеса, малишани који болују од дијабетеса често се суочавају са различитим врстама дискриминације. Данашњим догађајем је акценат стављен на њихову равноправност са свом осталом децом.

Фото: nsuzivo.rs/Павле Пејић

„Данашњим даном желимо да поручимо да та деца постоје, да су видљива. Желимо да сугеришемо да се смањи дискриминација међу децом. Шаљемо поруку да су сви они деца једног света и да имају право на здраво одрастање и здрав живот. Наше Удружење у многим школама организује пуштање балона са поруком, да наша деца имају право да буду здрава и присутна у сваком нивоу друштва. Имали смо случајеве да су нам се јављали родитељи са жалбом, да је њихово дете избачено са наставе, јер му се укључио аларм. Такође, добијали смо пријаве да наставници не желе да их воде на екскурзије и неће да им дају инсулин“ – истакао је Горан Милошевић из Удружења родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса Србије „Аларм“.

Педијатар и едокринолог у Дечијој болници у Новом Саду др Славица Даутовић напоменула је да је сваке године све већи број све млађе деце на инсулинској терапији сваки дан до краја живота.

-Шећерна болест се код деце испољава нагло и изненада, без посебних упозорења. Може да буде присутна од првог дана живота. Код деце се ово стање посебно разликује у односу на одрасле, због тога што деца пролазе различите фазе раста и развоја. Посебно млађи узраст има променљив апетит, расположење, честе су инфекције, велике су хормонске промене, па су и осцилације шећера у крви високе. Оно што је код дијабетеса незгодно јесте што се споља ништа не види, а онда имамо дете код кога нагли пад шећера у крви може значајно да утиче, не само на расположење, него у том моменту је могуће и да му угрози живот.

Фото: nsuzivo.rs/Павле Пејић
Да је дијабетес мултифакторијална болест истакла је др Бранислава Станимиров, педијатар у Дому здравља “Нови Сад”, додавши да не постоји један чинилац који може да се идентификује као шећерна болест.

„Дијабетес је стање које може да задеси сваког од нас, без обзира да ли су то деца или одрасла попилација. Данашњи темпо живота утиче на само обољење. Сваке године сви морамо да повећавамо свест о дијабетесу. Неки облици су директно наследни, али постоје и фактори околине- стрес, гојазност, неправилна исхрана и још много тога.“

Фото: nsuzivo.rs/Павле Пејић

Од 1991. године спроводи се кампања Међународне организације борбе против дијабетеса и Светске здравствене организације за подизање свести о самој болести.

Око 540 милиона људи сваке године оболи до дијабетеса, а процена је да ће 2030. године бити 640 милиона људи оболелих одијабетеса.

Преузмите андроид апликацију.