Дневне активности корисника интернета повећавају дигитални отпад јер сваки мејл, слика, видео или документ који сачувамо online захтева додатни утрошак електричне енергије на серверима, а карбонски отисак подиже се различитим дигиталним активностима, попут стриминга или коришћења cloud сервиса који процесуирају податке и троше енергију.
Накупљањем старих мејлова, дуплих фајлова и апликација које не користимо, стварамо дигитални неред који додатно црпи енергију, јер ови системи онда непрестано управљају поновљеним или застарелим подацима, упозоравају из Касперског.
Експерти ове компаније предложили су неколико начина за смањење дигиталног отпада, међу којима су отказивање претплате на непотребне newslettere и промотивне мејлове чиме се редукује ток дигиталног отпада и смањује оптерећење сервера који се ослобађа редовним чишћењем старих и неважних мејлова.
Коришћење података и црпљење енергије се редукује када у подешавањима стриминг платформи смањимо резолуцију а ова пракса је посебно корисна када само слушамо нешто у позадини и није неопходно да се фокусирамо на слику или када садржај гледамо на мањим екранима где разлика у резолуцији није толико приметна.
Дигитални отпад се смањује и брисањем старих, дуплираних или сувишних фајлове са cloud сервера, а корисно је и избегавање дуплирања фајлова на различитим уређајима и платформама.
Ефикасност дигиталних ресурса се повећава брисањем дуплираних слика и видеа а најбоља опција за чување докумената су безбедносна решења, јер обезбеђују шифроване валуте за личне податке.
Када је реч о апликацијама и програмима које ретко користимо, савет је да их деинсталирамо, јер тако значајно утичемо на смањење складиштених података и ресурса потребних за њихово одржавање.
Смањујемо пренос података и потрошњу енергије када у апликацијама, које не захтевају константне операције, онемогућимо аутоматска подешавања, додају из Касперског.
Inflacija u Nemačkoj u aprilu preliminarno i dalje na 2,2 odsto
Преузмите андроид апликацију.