Почетна > Бизнис
Бизнис

Дете има право на породичну пензију

Уколико се после пет година од нестанка ништа не зна о родитељу који има уплаћене доприносе за пензијско и инвалидско осигурање наследници имају право на породичну пензију.
Фото: Unsplash/anniespratt

Каква су права деца чији је родитељ нестао, а имао је више од 15 година радног стажа и по том основу право на пензију? Да ли деца у том случају, (а пошто се родитељ прогласи мртвим) имају право на породичну пензију? После колико година од нестанка други родитељ има право да поднесе захтев пензијском фонду за остваривање овог права, односно за исплату породичне пензије. И шта ако се нестали родитељ ипак једном појави? Да ли се исплаћени новац враћа Фонду за пензијско и инвалидско осигурање?

Самохрана мајка десетогодишње девојчице из централне Србије имала је недоумицу да ли и под којим условима њено дете има право на породичну пензију. Пошто је реч о малом граду није хтела да је било ко сажаљева када чује њену причу, јер покушава девојчицу да заштити од могућих непријатности. Њен муж је нестао пре седам година. Није се вратио из шуме где је секао дрва. Нико га није нашао на месту где је тестером радио, није било никаквих трагова напада или несреће, ни опроштајног писма, поруке ни телефонског позива, прича ова мајка.

Наводи да никада раније није одлазио без поздрава, а камоли да се не врати кући, па се она искрено надала да ће се појавити. Али, ни после седам година ни трага ни гласа. Девојчица расте и мајка не би да јој ускрати све оно што имају њени вршњаци: компјутер, мобилни телефон, лепу гардеробу. Одличан је ђак, али пошто је муж већ имао 19 година радног стажа као варилац, жена је начула да би дете могло да има нека права.

Упитани каква су права деце у случају нестанка, а потом и проглашења једног од родитеља умрлим, а има уплаћене доприносе за пензијско и инвалидско осигурање у Фонду ПИО одговарају да се према закону, право на породичну пензију стиче само по смрти осигураника, односно корисника пензије.

„Фонд ПИО не може да покрене поступак о остваривању права на породичну пензију без доказа о смрти, односно приложеног извода из књиге умрлих. Поступак за проглашење несталог лица за умрло покреће се предлогом, пред надлежним судом“ објашњавају из Фонда ПИО.

Ђорђе Поповић, адвокат потврђује наводе пензијског фонда. Наглашава да се на основу решења о проглашењу особе да је преминула које је правоснажно уписују подаци у матичну књигу умрлих из којих даље произилазе сва права. Како пензијски закон и налаже уколико је реч о једном члану остварује се прво на 80 одсто од породичне пензије, ако су два члана 70.

„Да би особа била проглашена мртвом постављени и прописани услов је пет година да се о њему не зна ништа, након чега се подноси ванпарнички предлог. Овим поводом се објављује и оглас у „Службеном гласнику” и ако се у поступку утврди да су испуњени сви услови та особа се проглашава преминулом“ каже адвокат.

Додаје да је довољно да два сведока дођу и потврде да се тај и тај није појавио више од пет година. Да га нико није видео, чуо, срео, да нема никаквих сазнања о њему. Или да жена потврди, како би се покренуо поступак за остваривање права на породичну пензију.

Упитан шта се дешава уколико се особа која је проглашена после пет година умрлом, а потом се ипак једног дана појави кући, да ли се пензија враћа, одговара да се решење о исплати породичне пензије ставља ван снаге.

То значи да се да исплата обуставља, а све исплаћене принадлежности морају да се врате пензијском фонду.

Refinansiranje zajma bez dodatnog keša

Преузмите андроид апликацију.