Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Детаљан водич кроз мере безбедности у кухињи

Свест о безбедности кухиње је кључна током припреме и кувања хране, као и током чишћења и свакодневног живота.
Фото: Pexels/Prince photo

Разумевање опасности које вребају у кухињи и предузимање једноставних корака предострожности могу вам помоћи да избегнете несрећу или изложите своју породицу непријатностима, као што је тровање храном.

Да бисте остали безбедни у кухињи, важно је разумети потенцијалне опасности присутне у овом делу вашег дома. Од оштрих ножева до врућих шпорета, учење да предвидите и спречите могуће опасности може вам помоћи да заштитите своју породицу.

Правилно користите ножеве

-Увек опрезно рукујте ножевима. Избегавајте ометања и фокусирајте се на задатак који имате.
-Чврсто ухватите дршку ножа и положите другу руку на нож како бисте спречили било какав контакт са сечивом.
-Држите ножеве наоштрене тако да не морате да се напрежете док сечете
-Када сечете округле предмете, одрежите једну страну да буде равна, а затим положите равну страну надоле на блок за сечење. На овај начин можете стабилизовати било који предмет који сечете.
-Када узимате нож, уверите се да не држите ништа друго да не бисте случајно испустили оштру оштрицу.

Фото: Pexels/Dima Valkov
Пажљиво рукујте топлим јелима:

Топла јела могу представљати ризик не само за вас, већ и за друге око вас. Да бисте били сигурни:

-Не остављајте посуђе на шпорету без надзора док је горионик укључен. Користите рукавице за рерну када скидате врући поклопац са посуде за кување. Размислите о окретању ручки лонца према унутра или под углом уназад како их случајно не бисте ударили.
-Када кувате воду, никада немојте препунити посуду како бисте спречили да се вода прелије.
-Када сипате кључалу воду из лонца, водите рачуна да имате чисту стазу за пешачење до судопера. Уверите се да деца, кућни љубимци и други појединци нису у близини. Користите рукавицу за рерну ако је дршка лонца врућа и полако сипајте воду у судопер како бисте спречили прскање.
-Користите две рукавице за рерну које вам одговарају како бисте уклонили вруће јело. Уверите се да сте добро ухватили врућу посуду пре него што је подигнете. Држите врућу посуду даље од тела када ходате са њом и одмах је ставите на површину безбедну за топлоту.

Будите спремни за пожаре у кухињи

Нико не очекује да ће доћи до пожара у кухињи. Али важно је бити спреман у случају да се то догоди. Предузмите ове кораке за руковање масноћом, микроталасном пећницом, шпоретом и електричним пожарима:

Фото: Pexels/Pixabay

-Увек пазите на храну која је на шпорету и још једном проверите да ли сте искључили уређаје када завршите са њиховом употребом.
-За ватру у микроталасној пећници, шпорету или пећници, затворите врата и искључите уређај. Ако је безбедно, искључите уређај. Ако се ватра настави или прошири, одмах позовите ватрогасну службу.
-Држите мали апарат за гашење пожара у вашој кухињи за гашење електричних пожара или других пожара. -Немојте користити воду за гашење електричног пожара.
-Користите шерпу или сипајте соду бикарбону преко пламена да бисте угасили ватру. Вода неће радити и не треба је користити.
-Када кувате близу гасног пламена, избегавајте да носите широку одећу која би се могла запалити.
-Поред опасности од топлоте и оштрих предмета, кухиња представља и безбедносне бриге око припреме хране. -Неправилна припрема хране може довести до тровања храном попут салмонеле. Користите ове савете да безбедно припремите храну за себе и своју породицу.

Купујте са безбедношћу на уму

Безбедност хране заправо почиње пре него што стигнете у кухињу. У продавници, користите ове савете да бисте водили свој процес:

-Не купујте удубљене или оштећене конзерве.
-Не купујте месо у поцепаном паковању или паковању које цури.
-Не купујте храну којој је истекао рок трајања.
-Када купујете месо, ставите га у додатну пластичну кесу пре него што га ставите у колица

Правилно чувајте храну

Начин на који чувате храну је такође важан део безбедности кухиње. Користите ова правила складиштења да се храна не поквари:

-Држите температуру фрижидера испод 5 степени, а замрзивач испод нула степени.
-Оставите храну у фрижидеру у року од једног до два сата, у зависности од собне температуре.
-Добро замотајте месо тако да не цури на другу храну и чувајте га на доњој полици како не би капало на другу храну.
-Користите конзервирану храну пре истека рока трајања.

Перите руке

Добро оперите руке сапуном и водом пре него што почнете да припремате оброк. Током дана, ваше руке долазе у контакт са разним бактеријама и вирусима који могу изазвати болест.

Темељито прање руку смањује ризик од ширења ових болести. Уколико рукујете са живим месом или рибом, а потом са поврћем или воћем, важно је да перете руке између коришћења различитих намирница.

Одмрзните месо и морске плодове безбедно

За правилно одмрзавање хране, саветује се да храну одмрзавате у фрижидеру или у хладној води. Посебно саветују да не одмрзавате у просторијама као што су подрум, машина за прање судова, на кухињском пулту, на отвореном или на тераси.

Фото: Pexels/Chait Goli
Избегавајте унакрсну контаминацију

Месо, риба и живина су подложнији одређеним патогенима који се преносе храном, тако да је важно држати ову храну одвојено од поврћа и других производа. Пратите ове смернице да бисте избегли унакрсну контаминацију.

-Користите одвојене, чисте даске за сечење за сваку врсту хране. Обавезно користите пластичне даске за сечење које можете дезинфиковати у машини за прање судова и које су у добром стању.
-Дезинфикујте друге површине хране након припреме меса или рибе. Користите слаб раствор избељивача на радним плочама.
-Након сечења меса, добро оперите руке.
-Никада не враћајте кувану храну на исти тањир који сте користили за сирову храну.

Кувајте безбедно са уљима

Да бисте спречили повреде:

-Полако загревајте уље како бисте избегли прскање, што може довести до мањих опекотина.
-Када стављате храну у врући лонац или тигањ, чините то полако да уље не прска.
-Пазите на храну која је на шпорету или у рерни да бисте спречили загоревање. Ако осетите да нешто гори, искључите топлоту и сачекајте неколико минута пре него што проверите храну у случају да је дошло до мале ватре.
-Када чистите лонац или тигањ, прво га оставите да се потпуно охлади. Не заборавите да користите држаче за лонце да проверите температуру тигања и да спречите опекотине руку.
-Када користите фритезу, увек пазите без напуштања собе. Користите суве руке када га користите, не остављајте ништа око, на или близу уређаја док је укључен. Никада не перите електричне делове фритезе када сте спремни да је очистите да бисте спречили удар, повреде и оштећење машине.

Кувајте храну темељно

Иако пилећа прса или друго јело могу изгледати „готово“, није увек безбедно за јело. Тестирање унутрашње температуре ваше хране је бољи начин да проверите да ли је безбедна за конзумирање.

Да бисте користили термометар за храну, уметните оштар крај у најдебљи део меса без додиривања дна тигања или костију. Сачекајте да вам термометар очита температуру.

Будите пажљиви приликом транспорта хране

Ако морате да носите храну са једног места на друго, користите хладњак или термос како бисте одржали храну на безбедној температури. Правилна употреба хладњака је важна.

Напуните хладњак или ледени сандук ледом или пакетима леда да бисте одржали хладно окружење. Чврсто спакујте храну и чим стигнете на одредиште, ставите је у фрижидер или на лед. Ово је важно за некувано, као и за кувано месо.

Da li je tuširanje ledenom vodom ujutru najbolja stvar za zdravlje?

Преузмите андроид апликацију.