Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Десет занимљивости о пиву – „Змијски отров“ садржи чак 67,5% алкохола

Пиво је једно од најстаријих пића које је и дан данас омиљено пиће многих широм планете. За разлику од времена када је настало, данас се може наћи у различитим верзијама, од светлих до тамних, упакованих у стаклену, пластичну или лимену амбалажу, али оно што је сигурно је да овај освежавајући и хранљиви напитак прија многима. Међутим, иако је планетарно популарно постоје занимљивости о њему за које смо сигурни да нисте чули до сада.
Фото: Pexels/Elevate
Историја пива

Први подаци о прављењу пива потичу од пре 6.000 година, а историјски извори говоре да су га Сумерци правили тако што су хлеб потапали у воду додајући разне састојке и остављајући да одстоји како би дошло до врења.

Технологију прављења пива након рушења сумерског царства преузели су Вавилонци који су правили различите врсте пива, али и открили процес чувања – чували су га у стакленим флашама и на тај начин га испоручивали другим земљама, чак и Египту.

Од Египћана рецептуру су преузели Римљани, који су је раширили по целој Европи, а германска племена су је усавршила тако што су уместо хлеба употребила по први пут житарице – на тај начин настало је пиво које познајемо у данашњем облику.

Наука о пиву

Колико је пиво било цењено током историје, говори и чињеница да постоји наука која се бави изучавањем овог пића, његовом производњом и састојцима. Реч је о зитологији, чији назив потиче од грчких речи „zythos“ што значи пиво и „logos“ што значи учити односно проучавати.

Такође, позната је и једна фобија која има везе са пивом – то је ценосиликофобија, односно страх од празне пивске чаше.

Састојци пива

Сва пива имају основна 4 састојка и то: воду, хмељ, слад и квасац. Специфична арома и горчина потичу од хмеља, а данас их има различитих те се могу пронаћи она попут пива од тестиса кита, црнила лигње, са маслацем од кикирикија или са укусом слезових колачића.

Врсте пива

Данас постоји око 400 врста пива, а основна подела је на ејл и лагер пива. Разлика међу њима је у процесу ферментације – ејл се добија на вишим температурама, лагер на нижим.

Пивска пена

Квалитет пива може се препознати и по његовој пени која би требало да буде густа и да траје бар 3 минута. Такође, пена чува арому пива, а представља и својеврсну термоизолацију између пива и околине, не дозвољавајући му да се греје.

Најстарија пивара

Најстарија пивара на свету која и даље ради је „Bayerische Staatsbraueire Weihenstephan“ поред Минхена, основана 1040. године. У Србији, али и на Балкану, прва пивара основана је 1722. године од стране Абрахама Кепиша у Панчеву, док је Апатинска пивара, некадашња „Царска пивара“ једна од најстаријих пивара која и даље производи овај напитак будући да је почела са радом 1756. године.

Пиво и здравље

Бројне студије потврдиле су да умерена конзумација, једна чаша пива дневно, има позитиван утицај на човеков организам. Студија објављена у чаопису „New England Journal of Medicine“ показала је да умерене количине овог пића подижу добар (ХДЛ) холестерол, снижавају ризик од срчаних болести и побољшавају функционисање мозга. Такође, пиво смањује могућност настанка бубрежног каменца за 40%, а због својих састојака, првенствено хмеља, поседује на стотине биолошки активних компоненти које делују као антиоксиданти.

Проценат алкохола у пиву

Најјаче пиво на свету зове се „Snake Venom„, у преводу змијски отров и садржи чак 67,5% алкохола, а производи га Brewmeister из Шкотске. Пиво иначе спада у слабија алкохолна пића, са 3 – 13% алкохола, у зависности од произвођача, а оно које се највише пије углавном садржи око 4,5% алкохола.

Музеји и фестивали

Први музеј пива основан је у Чешкој, док га данас готово свака земља у свету има, као и фестивале посвећене овом пићу од којих је највећи минхенски Октоберфест кога годишње посети преко 5 милиона људи.

Пивске чаше

И дан данас се води дилема у каквој чаши треба послужити пиво, па се чак и наука укључила. Наиме, научне студије сугеришу да облик чаше значајно утиче на то како се пена развија и задржава, а да су најбоље чаше – кригле, пинта, чаша са стопом и чаша крушколиког облика.

Deca koja preskaču doručak sklonija su poremećajima u ponašanju, kaže studija

Преузмите андроид апликацију.