Парадајз је краљица летњих башта и звезда многих салата, сосова и сочних сендвича. Али иако делује једноставно, посадити, залити, убрати, стварност често може бити мало компликованија.

Гајење парадајза захтева више пажње него што се на први поглед чини, а бројне почетничке (и не баш тако почетничке) грешке могу да униште целу сезону.
Ево десет најчешћих грешака које баштовани праве приликом сађења парадајза – и савети како да их избегнете.
Превремена садња
Да ли нестрпљиво чекате прве топле дане и одмах почињете са садњом? Велика грешка. Парадајз воли топлину, али не толерише хладно земљиште. Чак и ако нема мраза, хладно земљиште успорава раст корена и биљка стагнира. Сачекајте најмање две недеље након хладнијих дана.
Прекасно сађење
С друге стране, предуго чекање одузима драгоцено време за раст и може довести до тога да парадајз неће имати времена да сазри пре јесење хладноће. Пронађите равнотежу – посејте семе око седам недеља пре последњег очекиваног мраза и пресадите га напоље две недеље након тога.
Неправилна припрема садница
Ако сте узгајали саднице у затвореном простору, немојте их одмах пресађивати напоље. Потребно их је очврснути. Првих неколико дана, излажите их светлости и ваздуху сат или два дневно, а затим постепено повећавајте време. Ово ће олакшати биљкама да се прилагоде условима на отвореном.
Садња садница са цвећем
Колико год је узбудљиво видети прве пупољке, то је знак да је прекасно за пресађивање. Саднице које већ цветају троше енергију на плодове уместо на развој корена. Ако се појаве пупољци, пажљиво их уклоните пре садње како би се биљка могла фокусирати на јачање темеља.
Превише дубока или превише плитка садња
Парадајз воли стабилност. Саднице треба посадити тако да први листови буду одмах изнад нивоа земље. Превише плитка садња оставља биљку нестабилном, док превише дубока садња може да је угуши.
Премало размака између биљака
Превише густа садња значи да се биљке међусобно боре за сунчеву светлост, ваздух и хранљиве материје. Такође, лоша циркулација ваздуха повећава ризик од болести. Оставите најмање 50 цм простора између биљака у реду и око 1 метар између редова.
Неправилно заливање
Пуцање плодова је често резултат неравномерног заливања – неколико дана суше, затим прекомерне количине воде. Парадајз воли дубоко и равномерно заливање једном или два пута недељно. И никада не заливајте лишће – то подстиче развој гљивичних болести.
Заборављено придржавање
Парадајз је биљка пењачица – без ослонца, шириће се по земљи, биће подложнији болестима и давати ће мањи принос. Дрвени колци, мреже или жичани носачи су идеални савезници за обезбеђивање усправног раста и здравља биљака.
Превише азота у ђубриву
Више није увек боље. Прекомерне количине азота подстичу раст лишћа, али смањују број плодова.
Занемаривање орезивања
Ако садите неодређене сорте (оне које не престају да расту), изданци који расту између главног стабла и бочних грана могу црпити енергију уместо да производе плодове. Редовним уклањањем ових изданака, биљка ће усмерити своју енергију ка развоју плодова.
Витамин Ц или витамин Е? Који антиоксидант најбоље одговара вашој кожи?
Преузмите андроид апликацију.