Ова година је почела са одличним дешавањима у граду, како је Нови Сад Европска престоница културе ове године нам добар провод неће зафалити ни у месецима који долазе. Пред нама је месец фебруар који је препун дешавања, изложби, представа и концерата.
Погледајте која су планирана дешавања у Новом Саду за месец фебруар:
Изложба „Време и васељена – изложба о времену”, Студио М, од 1. фебруара до 31. децембра
Изложба представља својеврсно путовање од таме до светлости, хаоса до космоса, кроз мултимедијални спој дигиталног и аналогног уметничког израза, а инспирацију налази у делу великог светског научника Милутина Миланковића.
Изложба ће биће отворена током целе године титуле Европске престонице културе. Посете су могуће од уторка до суботе, у периоду од 12 до 20 часова. Улазнице се могу купити на билетарници Студија М. Карте по цени од 300 динара за појединачне посете, 200 динара за групне посете (више од петоро људи), док породична улазница износи 1000 динара. Деца до седам година не плаћају улаз.
Више детаља о програму можете пронаћи на сајту организатора
Изложбa „Тамо где сеоба завршава – од римске Паноније до данашње Војводине“, Музеј Војводине, од 1. фебруара до 30. априла
Изложбом Музеј Војводине представља своје највредније експонате. Три позлаћена римска шлема из 4. века. У склопу програма ЕПК овај пројекат припада потцелини Сеобе као регионални изазов. Чинећи интердисциплинарни искорак у интерпретацији и презентацији културног наслеђа, утемељена на стручно-научној основи (музеологија, археологија, педагогија, конзервација, лингвистика, ИКТ), изложба користи и друге видове уметности и укључује: филмски есеј Трагови сеоба, монодраму Крв и блато, апликацију еИзложба и музику, специјално компоновану за потребе изложбе.
Репертоар СНП-а: од 1. до 15. фебруара
Фебруар у СНП нуди веома богат програм, љубитељи позоришта ће моћи да уживају у класицима који одузимају дах. Првог дана месеца посетиоци ће моћи да уживају у представи „Тесла, изуметник“ у режији Небојше Брадића, биће одиграна 1. фебруара, на Дан Града Новог Сада и тим свечаним поводом улазница ће коштати 200 динара. Представа ће бити изведена на сцени „Јован Ђорђевић“ од 19 сати.
Погледајте цео репертоар СНП-a од 1. до 15. фебруара.
Изложба „Деведесете: неочекивано наслеђе Новог Сада“, од 1. до 28. фебруара на јавним локацијама у граду
Пројекат подстиче стварање простора за дискусију, размену, вредновање и тумачење још увек недефинисаног и недовољно видљивог наслеђа насталог у периоду ратова, миграција, криза и отпора. Укључивањем различитих заједница, а не искључиво стручњака запослених у институцијама, како је најчешће случај, пројекат препознаје заборављено, невидљиво, дисонантно, непожељно, а у исто време актуелно наслеђе деведесетих. На радионици ће најпре бити мапирани простори значајни за памћење догађаја и феномена из овог периода историје Новог Сада. Радионица ће се водити по методологији “World Cafe”, односно биће организован неформални разговор са грађанима Новог Сада који ће омогућити прикупљање већег броја сећања (па и различитих сећања на исти догађај), као и лоцирање различитих места у граду која су значајна за овај период. Простори дефинисани током разговора биће оживљени уметничким интервенцијама street art уметнице Јане Даниловић. Стога ће изложба на отвореном, током фебруара месеца 2022. године, представити радове базиране на прикупљеним искуствима. Она ће омогућити да се чује глас маргинализованих група које су биле део овог турбулентног периода.
Детаље изложбе погледајте на сајту организатора
Сеобе – Нови Сад ЕПК 2021: Војвођански симфонијски оркестар & The best of Novi Sad, 2. фебруара у Синагоги
Ово је први од укупно три различита концерта које ће Војвођански симфонијски оркестар приређивати током фебруара месеца под називом „The best of Novi Sad“, а који су део програмског лука СЕОБЕ, Фондације Нови Сад Европска престоница културе 2022. Основна мисија планираних концерата је да покажу да су у нашем граду рођени и стасавали бројни таленти, који су обликовали и развијали своје умеће у свету, а онда градили и изградили сјајне међународне музичке каријере.
Међу њима су и две даровите младе уметнице, Александра, која тренутно живи у Аустрији и Ирена, која борави у Немачкој, а које нас својим успесима већ годинама на најлепши и најбољи могући начин представљају у свету. Иако свирају у најугледнијим светским дворанама и сарађују с врхунским уметницима и ансамблима увек се с посебним задовољством и великом одговорношћу враћају на сцену свог града и новосадској публици. На програму су дела Шулца, Гарајева, Шостаковича и Чајковског.
Улазнице за концерт су у продаји у Музичкој омладини Новог Сада (Католичка порта 2, тел. 021/452-344), радним данима од 9 до 13 часова, http://online.muzickaomladina.org/karte//#/login , као и два сата пред почетак концерта на месту одржавања.
Цена карте: 1.000,00 динара. Студенти, ђаци и пензионери имају 50% попуста.
Детаље програма можете наћи на сајту организатора
Промоција романа „Омама“ Слободана Владушића, 2. фебруара, Дигитали омладински центар Градске библиотеке у 19 часова
Роман је добитник награде „Бескрајни плави круг“ за 2021. годину, коју додељује Матица српска. У одлуци жирија је наведено: „Владушић је романом Омама одао почаст животу и делу Црњанског, премреживши га профињеним дијалогом са његовим целокупним делом“. О роману ће, осим аутора, говорити и др Јелена Марићевић Балаћ, а програм ће водити Весна Живковић, уредница културних програма у Градској библиотеци.
Фебруар отворених врата – Музичке радионице Престо, Омладински креативни центар ОКЦе од 4. до 25. фебруара.
Креативне музичке радионице у оквиру Омладинског креативног центра ОКЦЕ за децу и омладину од 5 до 30 година. Стекните музичко знање на кроз креативни процес рада и учења жељеног инструмента и техника савладавања музичке теорије. Месец фебруар је посвећен главним ликовима Преста, а то су инструменти Виолина, Гитара, Клавир и Глас.
Сваки петак, инструменти и предавачи угостиће све вас који размишљате да почнете да свирате у склопу програма „Фебруар Отворених Врата“. Доведите ваше пријатеље, родитеље, децу, браћу и сестре, искористите прилику да научите о инструменту за који сте заинтересовани, али и да испробате и да га свирате, и то све бесплатно.
Инструменти ће се у Престо Фебруару Отворених Врата представити у следећем распореду:
- 04.02.2022. Виолина
- 11.02.2022. Гитара
- 18.02.2022. Клавир
- 25.02.2022. Певање
Због епидемиолошких разлога број места је ограничен, стога пријавите се путем порука на нашим друштвеним мрежама или путем мејла: muz.radionicepresto@gmail.com
Детаље програма погледајте на страници организатора.
Фестивал „Vojvodina Guitar Fest“, Културна станица „Еђшег“, Музичка школа „Исидор Бајић“ од 8. до 12. фебруара
Војвођански фестивал класичне гитаре настао је 2007. године са циљем да се обнови Покрајинско такмичење за гитару. Убрзо након успешно реализованог премијерног фестивала, фестивалско такмичење понело је име њеног почасног председника и доајена класичне гитаре, проф. др Јована Јовичића. Због значајног интересовања гитариста из Србије и региона, такмичење 2011. године прераста у међународно и привлачи, поред нових такмичара из музичких школа у Србији, гитаристе из целог региона. Данас, „Vojvodina Guitar Fest“ својим разноврсним програмом има заслужено место на светској мапи гитаристичких фестивала, а називом такмичења одржава живим и сећање на проф. др Јована Јовичића.
Програм можете пронаћи на сајту организатора.
Изложба Миграције народа, галеријски простор Архив Војводине од 9. фебруара до 9. марта
Изложба “Миграције народа на подручју Бачке и Баната у XVIII и XIX веку кроз одабране документе Бачко-бодрошке, Тамишке и Торонталске жупаније“ биће у 13 часова. Подстакнута годином титуле Европске престонице културе, изложба, која се реализује у оквиру програмског лука Сеобе, пружиће увид у изузетно динамичну историју насељавања различитих европских народа у Војводину у време Хабзбуршке монархије. Аутори изложбе су др Дејан Јакшић, Олгица Трбојевић, Загорка Авакумовић и Љиљана Бубњевић. На изложби ће бити приказани одабрани архивски документи како бисмо публици приближили, не само рад Архива и културно наслеђе које чува, већ и историју овог подручја на чију су мултинационалност, мултикултуралност и мултиконфесионалност велики траг оставиле миграције становништва током XVIII и XIX века.
Детаље изложбе погледајте на сајту Архива Војводине.
Позоришна представа „Држ’ не дај“, гимназија Лаза Костић 10. фебруара у 20 часова
Од момента када се двоје младих људи одлучују да заједно проведу живот, до јутра после прве брачне ноћи, дешавају им се ствари за које су миислили да увек неко други доживљава и да се то њима не може догодити. Упознавање породица, спискови, одабир хаљине, торте, музике, гостију, сале… само су неке од препрека које на духовит начин приказује представа „Држ’ не дај“. Питање је да ли ће младенци успети да се изборе са свим обичајима и правилима које “како Бог заповеда” треба обавити и да ли ће моћи да избалансирају танку границу између паганског и урбаног.
Улазнице за овај догађај се налазе у интернет продаји на сајту Gigstix.
Изложба „Нови Сад – модерни град“ од 12. до 26. фебруара на првом спрату СПЕНС-а, у холу бр. 8
Реализује је База платформе за просторне праксе, у сарадњи са Друштвом архитеката Новог Сада (ДАНС) и Ефемера колективом. Кроз јасне и свима разумљиве приче праћене, до сада неприказаним, архивским снимцима изградње града, кроз изложбу ће бити објашњени сви кључни процеси који су креирали модерност Новог Сада. У првих 24 часа од отварања изложбе публика ће 12. фебруара имати прилику да у јединственом и интензивном искуству погледа изложбу са додатним садржајем и на неочекивани начин доживи простор Спенса. Овај догађај који укључује интерпретацију дигитализованог архивског материјала, који остаје као легат пројекта, презентацију резултата радионица са међународним менторима из неколико дисциплина и „site-specific“ креативне интерпретације урбаних простора које причају причу о модернизацији Новог Сада у XX веку. Аутори пројекта су: др Драгана Константиновић, Слободан Јовић, Маја Момиров, др Миљана Зековић, др Вишња Жугић, Бојан Стојков.
Програм можете пронаћи на сајту организатора.
„Stand up“ комедија, Неша Бриџис у Треми, 13. фебруар у 18 часова
Ненад Даниловић, познатији под псеудонимом Неша Бриџис, један је од најпознатијих српских „stand up“ комичара. Љубитељи комедије из региона јако добро знају Нешу Бриџиса, био је гост на великом броју фестивала у Хрватској, Словенији, Босни, Македонији, Црној Гори… И поред страха од летења, публика је имала прилику да га види и у Аустралији. За његове вечери комедије увек се тражи карта више.
Новосађани купите своје карте на време.
Улазнице за овај догађај се налазе у интернет продаји на сајту Gigstix.
Концерт групе Амајлија, кафе Опера, 14. фебруара у 19 часова
Амајлија је сада већ култни новосадски бенд, са сјајним хитовима који се провлаче кроз низ генерација. Свако ко није уо „Сви ми казу да сам добар“, или „Јер уме бити гадно“, као да никада није излазио у нашем граду. На њиховом репертоару можете чути свашта, од веселих певљивих стихова до тужних балада, и ма колико пута све те песме чули и на колико свирки били сваки нови пут слушаћете их као први пут.
Да ли је у питању енергија коју ови „млади момци“ носе или несто друго остављам вама да процените.
Улазнице за овај догађај се налазе у интернет продаји на сајту Gigstix.
Изложба, „Миграције у уметности, уметност миграција“, Галерија Матице српске од 18. фебруара до 1. априла
„Миграције у уметности, уметност миграција“ је изложба српских и европских уметника која у први план доводи уметност усмерену на пропитивање историјског и савременог смисла сеоба. Слике ће у Европску престоницу културе допутовати из великих националних и европских уметничких галерија и музеја како би се отворио простор не само за уживање, већ и за дебату и размену мишљења о горућим питањима садашњице. У последње време актуелност ове друштвене појаве прераста и оснажује изузетну платформу за нове уметничке феномене и поступке. Дела савремене уметности која ће бити изложена обилују многим покушајима да се на критички начин означи, протумачи и на прави начин упути у комплексан проблем социјалног феномена актуелне мигрантске кризе. Различите врсте пратећег програма – предавања, разговори са уметницима, дебате, радионице и конференције намењене су публици најразличитијих интересовања.
Детаље изложбе пронађите на сајту Галерије Матице српске.
Васил Хаџиманов бенд са гостима, Градска концертна дворана, 18. фебруар у 20 часова
Василове идеје о мешавини балканских традиционалних народних ритмова и мелодија са западним, модерним музичким стиловима (jazz, funk, world music) у ауторској музици представљају сасвим аутентичан и нов приступ фјужн и џез музици. Те идеје су га подстакле да оснује овај бенд давне 1995. године, када су по први пут снимили своју музику и почели да наступају уживо.
Изложба „Миграције у XXI веку“, Трг Слободе, од 19. фебруара до 19. марта
Пројекат „Миграције у XXI веку” представља изложбу која ће бити реализована на централном градском тргу, током месец дана, у оквиру програмског лука Сеобе. Дан након отварања, 20. фебруара, биће организовано стручно вођење кроз изложбу у два термина – од 10 до 13, и од 16 до 19 часова. На изложби ће бити приказано око 50 фото-репортажа тренутно најзначајнијих светских фото-репортера из целог света на тему миграција. Изложба се реализује у сарадњи са организацијом „World Press Photo“ и обухвата најактуелнији материјал из њихове богате архиве, настао у периоду после 2000. године, посебно припремљен за ову прилику. Грађани Новог Сада и посетиоци имаће прилику да погледају радове Аустралијанца Ворена Ричардсона, добитника награде „The World Press Photo of the Year 2015” за фотографију избеглица на граници Србије и Мађарске. Необично у обичном откриће нам и награђивани фотографи Матић Зорман, Паула Бронстајн и Педро Пардо.
Детаље изложбе пронађите на сајту организатора.
Међународни филмски фестивал „ФЕСТ“, Арена Синеплекс, од 26. фебруара до 6. марта
Први „ФЕСТ“, са поднасловом „Храбри нови свет“, отворен је 9. јануара 1971. године у Дому Синдиката, пројекцијом филма „Меш“ Роберта Алтмана. Замишљен као годишњи пресек најбољих филмова сезоне, Међународни филмски фестивал „ФЕСТ“ израстао је у једну од најзначајнијих филмских смотри и постао један од главних догађаја у културном животу земље. Оно што га је красило свих протеклих година јесте чињеница да је био широм отворен за све кинематографије света, и за све релевантне ауторе, али и филмове који се неће наћи на биоскопском репертоару.
У историју фестивала уписани су многобројни велики светски глумци и редитељи који су били гости фестивала: Марчело Мастројани, Харви Kајтел, Лив Улман, Бернардо Бертолучи, Софија Лорен, Роберт Де Ниро, Антониони, Џони Деп, Милош Форман, Kатрин Данев, Вим Вендерс, Абаз Kјаростами, Хана Шигула, Рафелсон, Шлендорф, Расел и многи други.
Од свог настанка „ФЕСТ“ је увек имао главни и неколико пратећих програма, који су својим квалитетом често превазилазили назив „пратећи“. „Пратеће“ су биле и многобројне публикације, изложбе, симпозијуми који су се одржавали током фестивала. 2015. године „ФЕСТ“ постаје прави такмичарски фестивал са четири такмичарске селекције.
Програм можете пронаћи на сајту организатора.
Велика сеоба архиватора, „Државни посао“, Културни центар „Младост” Футог 28. фебруара у 20 сати
Екипа „Државног посла” на хумористичан начин бави се проблемом миграција у региону у представи „Велика сеоба архиватора”. Премијерно извођење ове представе биће управо у оквиру програмског лука Сеобе.
У овом позоришном комаду посматрамо публици познате ликове, Чваркова, Торбицу и Бошкића који су силом прилика измештени из свог природног окружења (канцеларије) у истурено одељење. Магацин у малом месту на Фрушкој гори. Наши јунаци се затичу у новој непознатој средини, у магацину у ком су принуђени и да живе, у ком нема услова за боравак три особе. Истовремено не могу да избегну своје радне обавезе, јер су приморани да раде не би ли добили дозволу да се врате у „родну канцеларију”. Ситуацију додатно компликује мењање односа међу ликовима, улажењем у нове сукобе око тога ко је први дошао у ново окружење и ко самим тим остварује већа права у борби за елементарне егзистенцијалне услове као што су кров над главом, постеља, храна, грејање, хигијена, кретање итд.
Глумачку екипу и писце сценарија чине Дејан Ћирјаковић, школовани музичар; Димитрије Бањац, инжењер технологије и Никола Шкорић, професор историје. Редитељ представе је Петар Јовановић.
Програм можете пронаћи на страници организатора.