Перинаталну депресију је битно на време уочити и лечити. Осим негативних последица по мајку, деца су под ризиком да и сама током живота болују од депресије. Ево коме се треба обратити.
Деца мајки које су патиле од депресије током и након трудноће имају за 70 одсто више шанси да и сама болују од депресије у адолесценцији, али и касније током живота, показала је нова студија објављена у научном часопису JAMA Network Open.
Перинатална депресија погађа сваку пету жену
Перинатална депресија, тј. она која се јавља током трудноће и/или током прве године након рођења, јавља се код 10 до 20 одсто свих мајки и доводи се у везу са ниским растом деце, неухрањеношчу и повећаним ризиком за развој здравствених проблема потомства и гојазности.
Светска здравствена организација процењује да у земљама са ниским и средњим примањима, у које спада и Србија, свака шеста жена током трудноће и свака пета након порођаја пати од депресије. Ипак, због недовољно добро организованог система подршке у државним установама, званични подаци о броју жена које се у Србији боре са овим проблемом не постоје.
Последице по ментално здравље деце могу бити дугорочне
Резултати поменуте анализе, тј. да деца мајки које су патиле у перинаталном периоду од депресије, а посебно током саме трудноће, имају значајно веће шансе да развију депресивне поремећаје када одрасту, јесу важни јер указују да перинатална депресија не утиче само на мајку, већ има и дугорочне последице по потомство.
Зашто је важно борити се против стигматитације?
Услед стигматизације менталних болести и њиховог потцењивања, мајке често избегавају да потраже неопходну помоћ, што у неким ситуацијама може узроковати озбиљне последице, попут чедоморства или дизања руке на себе.
Од велике је важности да све будуће мајке и оне које то јесу, знају да уколико искусе сиптоме депресије нису саме и једине које пролазе кроз то искуство, као и да је стручна помоћ доступна, а излечење могуће.
Jednostavna vežba koja donosi efektne rezultate: Radite je ležeći i kada se setite
Преузмите андроид апликацију.