Почетна > Бизнис
Бизнис

Дедоларизација америчке валуте у свету бржа од очекиване

 Амерички долар губи свој статус резервне валуте брже него што се претпостављало, јер многи аналитичари нису узели у обзир драстично кретање валуте прошле године.
Фото: Pixabay/Brett_Hondow

Удео долара у глобалним резервама смањен је прошле године десет пута брже од просека посљедња две деценије, а неколико је земаља тражило алтернативе након руске инвазије на Украјину која је покренула санкције, навео је аналтичиар компаније „Еуризон“ Стивен Јен.

Ако се посматра кретање валуте, долар је изгубио 11 одсто тржишног удела од 2016. године, што је двоструко више од 2008. године, наводи Блумберг.
„Долар је 2022. године доживео запањујући пад на тржишту као резервна валута, вероватно због своје слабе употребе услед санкција“, рекао је Јен.

Како медији наводе, прошле године је индекс употребе долара порастао чак 16 одсто, пошто су сукоби у Украјини, подстакли раст глобалне инфлације ширења раста каматних стопа, што је утицало на пад тржишта обвезница и валута.

На крају прошле године, индекс је порастао за 6 одсто.

Мање државе експериментишу са „де-доларизацијом“, док Кина и Индија покушавају да интернационализују своје валуте како би подмирили трговину, након што су САД и Европа искључили руске банке из глобалног финансијског система за размену порука, познатог као SWIFT.

Постоји и забринутост да би долар могао да постане трајни политичко оруђе или да се користити као облик економског државног управљања, како би се извршио додатни притисак на земље да спроведу санкције на Русију.

Америчка валута сада чини око 58 одсто укупних глобалних званичних резерви, што је мање у односу на 73 одсто из 2001. године када је била несумњива хегемонијска резерва.

Nemačka vlada zakonom postepeno ukida grejanje na naftu i gas

Преузмите андроид апликацију.