На дечијој радионици „Микробиље храна будућности” имаћемо прилику да се упознамо са процесом производње микробиља, да видимо разлику микробиља и клица и научимо на који начин га можемо и сами узгајати.
Радионица ће се одржати 8. априла од 18 часова у Културној станици Свилара, а водиће је Ана Попов у сарадњи са учитељицама Александром Ичевић и Веселом Мачкић.
Микробиље и клице су – као што им и сам назив каже – малецко и танко поврће.
Изузетно богато витаминима, антиоксидантима, влакнима, аминокиселинама и то по неколико пута више него зрела биљка и као такво право су богатство за људско здравље. У питању су млади изданци поврћа, саднице биљака које су тек нешто веће од клица, али су мање од расада, и убирају се у фази кад порасту први листови. Иако веома сићушни, ово зелени изданци нису само неодољиво симпатичног изгледа, већ имају и бројне предности.
Пре свега, младо поврће је интензивног укуса, јер је арома концентрованија. Поред тога што је сочно, поседује и висок садржај корисних материја.
У тако мало смештено је баш пуно – витамина, минерала, влакана, аминокиселина, протеина и хлорофила. А због високих концентрација, у исхрани је потребна заправо тек његова мала количина.
Микробиље је једино поврће које је проглашено нетоксичним и нетретираним. Поврће које штеди енергију приликом узгоја, расте веома брзо – и у поређењу са самим семеном – пробављивије је и сварљивије, захваљујући самом процесу клијања.
Стога је нутритивна вредност микробиља и клица много већа од самог плода биљке.
Сазнајте зашто је микробиље храна будућност – пријавите се за учепће у радионици путем мејла lela.zajic@gmail.com
Prva prolećna „Novosadska cvetna pijaca“ na platou ispred SPENS-a
Преузмите андроид апликацију.