Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

„Дани новосадских издавача и ауторских издања“ од сутра у Соколском дому

 „Дани новосадских издавача и ауторских издања“, у оквиру којих ће бити представљен велики број издавачких кућа из Новог Сада и шире, трећу годину заредом биће одржани 14., 15. и 16. октобра у Соколском дому.
Фото: WikimediaCommons/Mister No

Улаз је бесплатан, капије манифестације ће током сва три дана бити отворене од 10 часова, а званично отварање уследиће у петак, 14. октобра, у 17 часова.

“Октобар је месец књиге јер људи се, након годишњих одмора, поласка деце у школу, набавке уyбеника и слично, враћају књизи. У Новом Саду аутора је безброј, а више од 80 издавача, односно издавачких кућа, било да су државне, попут музеја, галерија, културних центара, или приватне, као што су невладине организације.

Потрудили смо се да позовемо све, јер што је више издавача, наша акција ће бити успешнија. Имаћемо три библиотеке из три дела Војводине – Ириг, Зрењанин и Нови Сад. Протекле две године није било Сајма књига у Београду, а учешће издавача на овој манифестацији ни у ком случају није конкуренција београдском Сајму књига, него је више прилика да се нова издања, као увертира, прикажу читалачкој публици у Новом Саду“, објашњава координатор пројекта Радмило Мулић.

Манифестацију ће у петак отворити управница најстарије Српске читаонице у Иригу Вера Новковић, када ће бити представљене две антологије песама о вину, а већ наредни дан, у виду изложбе ликовних радова Неле Татловић, уследиће омаж зрењанинско-новосадском писцу Војиславу Деспотову и представљање књиге „Књижевни кувар или јестива књижевност“.
Фото: Градске инфо

Уз то ће неуобичајену атракцију приредити књижевник и професор београдског универзитета Михајло Пантић, Енди Ворхол и Бранко Андрић – Млађи, који ће кувати парадајз-чорбу. Недеља је породични дан, који ће обележити квиз знања НТЦ система учења, намењен новосадским основцима до четвртог разреда, промоција књиге Милице Новковић „Изворна школа“, представљање едиције Службеног гласника „Књигаоница за родитеље“ и позоришна представа ученика основних школа из Сурдулице „Побуна у библиотеци“.

“У Новом Саду је некако све и почело. Први послератни Сајам књига, 1947. године одржан је управо овде, у простору Соколског дома, 10 година пре београдског и 15 година пре загребачког. Прва институција културе у српском народу отворена је у Новом Саду и то је била књижара коју је отворио Дамјан Стефановић Каулиције. Током историје књига је доживљавала и горе тренутке од овог у којем живимо, али проналазила је начин да стигне до људи. Ништа не би требало да нас спречи да пишемо, нити да међусобно комуницирамо. Књига и човек не смеју да дозволе да их нешто спута у намери да оставе траг свог битисања“, поручује Радмило Мулић.

Организатори манифестације су Соколски културни центар, књижара „Мала велика књига” и Удружење „Слово”.

“Kultura dijaloga o mentalnom zdravlju“ u okviru Festivala mentalnog zdravlja

Преузмите андроид апликацију.