Поводом обележавања Међународног дана особа са инвалидитетом (3. децембар), данас је у Спомен-збирци Павла Бељанског организован обилазак сталне поставке за посетиоце са оштећењем слуха.
Догађај је осмишљен са циљем да се промовише пуно и равноправно учешће особа са инвалидитетом у свакодневном животу. Посетиоци ће бити у прилици да уз помоћ „мултимедијалне апликације“ самостално упознају и истраже нека од најзначајнијих уметничких остварења из колекције Павла Бељанског.
У жељи да посетиоцима са стеченим или урођеним недостатком чула пружи увид у део колекције, Спомен-збирка Павла Бељанског је у сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик из Новог Сада, а уз подршку Фондације „Европска престоница културе“ (2019) и Градске управе за културу града Новог Сада (2020/2021), остварила посебан музејски програм за глуве и наглуве особе у оквиру вишегодишњег пројекта „Музеј за све“.
Događaj “Karlovačka vinska idila” ovog vikenda u Sremskim Karlovcima
Реализовани су мултимедијална апликација – водич кроз сталну поставку (2019), осмишљена са циљем да се сазнања о уметничким делима приближе особама са оштећењем слуха, али и нове приче публиковане у брошури „Уметност као знак“ (2020) и надограђене на постојећу платформу, како би се младима уз помоћ знаковног језика представили основни појмови о уметности.
Недавно је још једна публикација Спомен-збирке – „Први пут у музеју“ – намењена деци, прилагођена за особе с инвалидитетом. У сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик и подршку Градске управе Новог Сада снимљен је и видео клип на знаковном језику, према овом издању из 2015. године у коме девојчица Алисија Хамза тумачи основна правила понашања унутар музејских поставки.
Целокупан пројекат „Музеј за све“ је замишљен с идејом популаризације музеја код особа с ивалидитетом, али и ширења свести унутар музејских структура о потреби прилагођавања музејских простора и програма нетипичној публици.
Преузмите андроид апликацију.