У Вашингтону ће данас у организацији Амбасаде Србије, након више од две деценије, бити одржан први велики скуп српске дијаспоре која је, како је нагласио амбасадор Макро Ђурић, драгоцен ресурс за унапређење сарадње Србије и САД, а биће то прилика да најистакнутији међу њима, један од седам српских инжењера из мисије Аполо Дејвид Вујић добије награду „Мајка Србија“.
Скуп „Јачање веза – српска дијаспора у САД“ отвориће амбасадор Ђурић, а у уводном делу окупљеним Србима Американцима из свих делова САД, поред владика, генералног конзула из Чикага, представника Републике Српске и БиХ, обратиће се и амбасадор Ричард Гренел, бивши специјални изасланик председника САД задужен за дијалог Београда и Приштине и некадашњи вршилац дужности директора Националне обавештајне службе САД.
На том великом скупу, који ће почети интонирањем химни, очекује се и учешће високих америчких званичника – заменика помоћника државног секретара САД Габријела Ескобара.
Ђурић је у изјави за Танјуг нагласио да су скуп организовали у жељи да Србе Американце окупе са једним циљем, једном идејом, једним уверењем како би заједнички радили на јачању српске позиције и заступању српских интереса у САД.
„Нећемо у овој генерацији поново пропустити шансу да у Вашингтону и широм САД изградимо дубок темељ нашег присуства“, рекао је амбасадор за Танјуг у новој згради амбасаде, у веома важном вашингтонском историјском здању, на мање од једне миље од Беле куће.
Амбасадор Ђурић је навео да људи српског порекла не само Срба, већ и свих са нашег подручја, има више од милион као и да су сви они драгоцен ресурс за унапређење сарадње наше две земље.
„Они представљају ризницу знања и капитала, могућег улагања у нашу земљу“, казао је Ђурић и подсетио да је скуп организован као одраз јасног мандата добијеног од председника Србије Александра Вучића, да раде на поновном повезивању матице и српске дијаспоре исељеништва, расејања.
„У Вашингтону у престижном Конрад хотелу први пут, можда и после и више од две деценије, у организацији амбасаде Србије уз подршку председника и владе, правимо велико окупљање Срба Американаца представника српских организација из читаве Америке, угледних појединаца и уз учешће представника америчког политичког естаблишмента“, навео је Ђурић.
„Радујем се јер ће скуп бити прилика да се поново зближимо са људима који су наша браћа и сестре Србима Американцима којима је до наше отаџбине веома стало, често не мање него нама који домицилно у њој живимо“, казао је Ђурић и нагласио да управо зато тим људима треба пружити прилику да са својом матицом имају везу какву заслужују.
Ђурић је подсетио да Срби у САД имају својих 136 цркава.
„Када би само све те црквене општине и њихови чланови редовно комуницирали и са својим изабраним представницима глас српске заједнице би се далеко снажније чуо у америчком политичком животу“, рекао је Ђурић.
Нагласио је да им је циљ да постигну оно што су овде постигли народи који имају далеко веће традиције у лобирању и умрежавању попут Јевреја, Грка…
Подсетио је да се много тога променило пре 30 и више година када су српски исељеници били ти који су вукли за рукав наше представнике власти и државних органа. Додао је и да је 90-их година та конекција била прекинута.
„Сада ћемо поново покуцати на њихова врата и куцамо сваког дана и тражимо од њих да се поново ангажујемо и да поново постанемо једно у политичком смислу када је реч о заступању српских интереса“, рекао је Ђурић за Танјуг током посете министра Ивице Дачића Вашингтону.
Амбасадор је навео да захваљује свима њима на труду и томе што нису одустали од своје отаџбине, те да се нада да ће овај скуп бити позитивна слика нове српске иницијативе колективне, заједничке, уједињене иницијативе без обзира на идеолошке, регионалне и све друге разлике.
Ђурић је нагласио да се заједнички може много тога урадити и постићи и да зато жели да 18. фебруар буде празник српског окупљања у Вашингтону и да прерасте у традицију.
Вучић са Блинкеном: Потврдили смо све боље билатералне односе
Преузмите андроид апликацију.