Кожу често доживљавамо као естетски оквир, заборављајући да је она наш највећи орган – и наш први штит. А када се на том штиту појави меланом, неопходна је брза и одлучна реакција.

Меланом је најопаснији облик рака коже и један од најагресивнијих малигних тумора уопште.
Иако се у раној фази може у потпуности уклонити хируршким путем и излечити, у каснијим стадијумима болест брзо напредује и може се проширити на унутрашње органе.
Статистика показује да број оболелих расте – како глобално, тако и у Србији – што додатно наглашава важност превенције и раног откривања.
На данашњи дан, када се обележава Светски дан борбе против меланома, разговарамо са др Александром Радосављевић, дерматовенерологом из MediGroup система, о томе како препознати ризике, које навике нас угрожавају и зашто преглед коже треба да постане рутина.
Најопаснији облик рака коже – меланом
„Меланом је најопаснији облик рака коже јер има способност брзог ширења – метастазирања – и може се развити из постојећих младежа, али и настати као потпуно нова промена на кожи. Иако је уобичајено да меланоми имају тамну пигментацију, постоје и непигментовани, тзв. амеланотични облици, који додатно отежавају дијагнозу“, истиче др Радосављевић.
Зато је кључно обратити пажњу на сваку промену – било да је реч о новом младежу, било о променама на постојећем. Посебно је важно да људи након 30. године живота буду додатно опрезни и редовно обављају дерматолошке прегледе.
Фактори ризика – генетика, понашање, соларијум
Ризик за развој меланома повећавају бројни фактори: светла пут, генетска предиспозиција, велики број младежа, опекотине од сунца, али и понашање, попут коришћења соларијума и намерног сунчања без заштите.
„Већ и једно коришћење соларијума може изазвати оштећење ДНК ћелија коже, што повећава ризик за мутације које доводе до развоја меланома. Такође, људи често заборављају колико су штетне опекотине из детињства, које се памте на ћелијском нивоу“, упозорава др Радосављевић.
Посебно су угрожени људи светлије пути, са породичном историјом меланома, као и они са већим бројем атипичних младежа. Особе ослабљеног имунитета, као и деца и старији, захтевају додатну пажњу и прилагођену заштиту.
ABCDE правило за самопреглед
Постоји једноставно правило које може помоћи у препознавању сумњивих промена на кожи – такозвано ABCDE правило:
A – Асиметрија промена
B – Border (неправилне ивице)
C – Color (различите боје унутар једне промене)
D – Дијаметар (промене веће од 6 мм)
E – Елевација (избоченост и/или промена висине)
„Уколико нека промена на кожи испуњава макар један од ових критеријума, саветујем да се што пре обави преглед“, каже докторка.
Дермоскопски преглед – једноставан и безболан, а изузетно важан

„Дермоскопија је безболан преглед младежа који траје између 15 и 45 минута, у зависности од броја промена. Изводи се помоћу специјализованих уређаја који омогућавају анализу структура испод површине коже.
У MediGroup систему користимо и FotoFinder уређај који омогућава дигитално мапирање и праћење младежа кроз време“, објашњава др Радосављевић.
Просечна особа би требало да обави контролу младежа једном годишње, а особе са ризичним налазима и чешће – у размацима од 3 до 6 месеци, према препоруци лекара.
Лечење меланома зависи од стадијума болести
„Након дијагнозе, сваки пацијент пролази кроз процес тзв. стејџинга – одређивање стадијума болести према више параметара. У раној фази, меланом се лечи искључиво хируршким уклањањем промене.
Уколико је болест узнапредовала, приступа се додатним терапијама – имунотерапији, радиотерапији или таргет терапији“, каже докторка.
Најбољи исход постиже се правовременим реаговањем, па су редовне контроле кључне.
Превенција – најбољи лек
„Потпуно избегавање сунца у периоду од 10 до 17 часова, свакодневна употреба крема са високим заштитним фактором (SPF 50 уз UVA заштиту), ношење шешира и наочара, као и избегавање соларијума – све су то основни кораци превенције“, саветује др Радосављевић.
Једнако важно – заштиту треба обнављати на свака два сата, као и након купања, знојења или брисања пешкиром. SPF 50 не значи потпуну заштиту, а додатну пажњу треба обратити и на квалитет и покривеност хлада – „сунцобран, на пример, пружа заштиту једва сличну SPF 5“.
Пољопривредни сајам у Новом Саду од 17. маја, карте од 800 динара
Преузмите андроид апликацију.