Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Данас се обележава 100 година Новосадског сајма – 1923. године одржана прва трговачка и занатска изложба

Новосадски сајам је данас напунио сто година и чврсто закорачио у други век постојања. Најстарија је сајамска кућа на овим просторима, а поред приређивања сајмова и изложби, бави се и организовањем конгреса и стручних скупова, маркетиншким услугама, складиштењем робе и угоститељством, издавањем пословног простора…
Фото: Градске инфо

После 1918. године, кад су Бачка, Банат, Срем и Барања ушли у оквире заједничке југословенске државе, група богатих новосадских предузетника, велепоседника и индустријалаца, на иницијативу Ђуле Хајоша покренула је акцију за одржавање изложби и сајмова занатских и индустријских узорака и пољопривредних производа. У иницијативном писму Ђуле Хајоша, између осталог, је наведено да би Сајам требало да се одржава по „примеру других великих градова“, и да би требало да буде „пролећни сајам“.

На данашњи дан, 11. августа 1923. године, почела је Прва новосадска изложба која је трајала до 26. августа.
Фото: Новосадски сајам

Не само да је означила почетак организовања сајамских приредби у Новом Саду, већ се и сматра првом у постојању Новосадског сајма. Та Прва трговачка и занатска изложба, ипак летња, 1923. године приређена је у згради некадашње Државне мађарске католичке гимназије на Футошком путу, данашњој згради Средње електротехничке школе у Футошкој улици. Била је отворена сваког дана, од 8 до 18 часова, а улазнице су коштале 10 динара. Изложбу је пратио каталог са списком излагача и огласним делом  – издање које ће свих наредних година бити саставни сегмент сајмова.

Од тог дана Новосадски сајам је растао, мењао локације, изглед, прилагођавао се потребама, излагачима, посетиоцима, добрим идејама и трендовима.
Фото: Новосадски сајам

У неколико наврата је мењао локацију да би коначно 1940, у време јубиларног, 10. сајма и изложбе, стигао у Хајдук Вељкову 11, где се и данас налази. Пре 70 година, 1953. Новосадски сајам добија име и постаје општејугословенска, међународна комерцијална установа са новим заштитним знаком, који је 1952. године нацртао Ивко Милојевић, тада седамнаестогодишњи ученик школе за дизајн. По његовим речима велико С значи Сајам, Н је ту због Новог Сада, крива испод С симболизује Дунав, а „крилца” на слову представљају бога Меркура, заштитника трговаца и занатлија.

Фото: Новосадски сајам

На јубиларном, 40. међународном пољопривредном сајму, 1973. године, у складу с несврстаном политиком тадашње Југославије, организована је Колективна изложба земаља у развоју, што је значајно повећало број излагача и посетилаца, а на Међународном пољопривредном сајму организоване су и колективне изложбе држава, из оба тадашња политичка блока: Западног и Источног.

Исте године се у сајамски простор „доселила“ скулптура „Пропињања“, дело академског вајара Јована Солдатовића.

Симбол Новосадског сајма се тада са својих 40 тона настанио у ондашњем Атријуму, одмах после капије Главног улаза, где је данас Аула Новосадског сајма. У време изградње Конгресног центра „Мастер“ измештена је у сточарски део Сајмишта. На постоље изнад сајамске фонтане препознатљиви коњи смештени су 14. септембра 2007. године.

Фото: Новосадски сајам

Паралелно са мењањем визуелног идентитета мењао се и расположиви затворени и отворени излагачки простор. Данас се Новосадски сајам простире на око 230.000 метара квадратних. Поред отвореног простора излагачима су на располагању и хале. Објекти су зидани с краја 50-их година 20. века, до комплекса „Мастер“, завршеног 2006. године, у склопу којег је у функцији сајамских и конгресних активности готово половина, а чиме су створени услови за организовање модерних сајмова, „конгресних и конвеншн“ активности, с акцентом на услужни бизнис.

Хала „Мастер“ је у употреби од 2003. године, док је пословни центар седиште бројних фирми и институција.

Значајан капацитет Сајма чини отворени простор на којем у време Међународног пољопривредног сајма доминира изложба пољопривредне механизације, али и објекти који омогућавају друге садржаје, попут Мањежа од 5.000 м2 и хале за представљање грла на изложби сточарства. Мултифункционалност простора, између осталог, илуструје и употреба Хале 1, која као значајан изложбени простор представља и јединствену затворену Атлетску дворану за припреме и тренинге спортиста из земље и региона у вансајамским терминима, са просторима за спортске активности – од атлетских стаза, залетишта за скок у вис и у даљ, преко бацалишта, до терена за тенис… Та, као и друге хале, својевремено је била и познат простор за одржавање концерата и фестивала, великих спортских догађаја, али и позоришних представа…

Нове затворене излагачке просторе Новосадски сајам је добио и после 2013. године. Током пандемије управо у Хали 1 и Хали „Мастер“ била је смештена и Ковид болница, а Новосадски сајам је касније био и важан вакцинални пункт.

Фото: Новосадски сајам
Деведесети Међународни пољопривредни сајам

У години када обележава век постојања Новосадски сајам је организовао и 90. међународни пољопривредни сајам, који од 2022. носи ознаку „Најбоље из Војводине“.

Први међународни пољопривредни сајам и изложба стоке, одржан је од 14. до 18. марта, 1931. године, уз подршку Удружења пољопривредника као Савеза пољопривредника Дунавске бановине и АД Изложбе и Сајам узорака у Новом Саду. То је била прва организована изложба и сајам приплодне стоке на целој територији тадашње Краљевине Југославије. Сајам се тада налазио у Шумадијској улици бр. 12. Укупна изложбена површина износила је око 3.100 м2.На Изложби је било приказано 1.039 грла говеда, свиња, пастува, оваца и коза. Посебан павиљон је био намењен млечним производима, а било је и ветеринарских лекова, сточне хране, семена, апарата за исхрану свиња, елеватора…

Због евидентног успеха и угледа који је током година стекао, новосадски Пољопривредни сајам је на 25. конгресу Међународне асоцијације сајмова (УФИ), 1958. године у Солуну примљен у ту асоцијацију. (Двадесет година касније члан исте Асоцијације је постао и Међународни сајам ЛОРИСТ.) У Удружење европских пољопривредних сајмова ЕУРАСКО, са седиштем у Верони, Пољопривредни сајам је примљен 2008. године и тако постао део престижне породице 30 најрепрезентативнијих пољопривредних сајмова који представљају 24 европске земље.

Оцењивање квалитета производа и услуга

Одржавање сајмова у Новом Саду нераскидиво је везано за оцењивање квалитета производа. Остаће забележено и 135 година оцењивања квалитета производа и услуга. На Првој жупанијској пољопривредној изложби – „Економској изложби вртларских и пчелињих производа”, од 13. до 16. октобра, 1888. године у Новом Саду, радио је „Пресуђивачки одбор”. Оцењивао је производе према одређеним правилницима и по групама: пољопривредни, воће, поврће, биљке, цвеће. Додељене су 44 дипломе и 22 златника. Улазнице за изложбу биле су једнодневне, али и за сва четири дана – колико је трајала. Бродови који су саобраћали Дунавом и Тисом и довозили путнике на изложбу давали су попуст на превоз.

Стручне комисије које окупља Новосадски сајам раде и данас, а чине их професионалци из земље и иностранства, одакле стижу и учесници. Признања се уручују на свечаностима у Конгресном центру Новосадског сајма, у сусрет, или током приредби, док се посебна част најбољима указује на Вечерима шампиона. Медаље, повеље, плакете, дипломе… и врхунска признања – шампионски пехари, као и титула Апсолутног лидера квалитета приредбе, освојени на Новосадском сајму деценијама уназад потврђују квалитет вреднован по националним и интернационалним стандардима.

Креирање виртуелног излагачког простора

Од 2020. године Новосадски сајам располаже и виртуелним простором на платформи ЕxпоОнлине.рс. Креирана је као одговор на изазов који је пред све сајамске куће поставила пандемија ЦОВИД 19, која је својим разорним деловањем по здравље и економију променила живот на простору целог света. ЕxпоОнлине.рс је двојезична, српско-енглеска платформа за пословно повезивање, сусрете и ширење информација и знања, учвршћивање старих и успостављање нових пословних, али и пријатељских веза. На њој је од 14. до 23. децембра 2020. организован Међународни пољопривредни сајам, први у онлајн издању.

Уз подршке савезних, републичких и градских институција и организација, малих и великих привредних субјеката, као и појединаца, током целог века Новосадски сајам је доказивао да јесте „место на којем стичете предност“. Био је и остао отворен за све излагаче, посетиоце и добре идеје из земље и иностранства о чему сведоче и бројне манифестације на којима има улогу суорганизатора и логистичке подршке.

Век Новосадског сајма обележен је Свечаном академијом која је одржана у марту ове године, као и бројном активностима на приредбама које ова кућа организује.

Od pojave prvog bicikla u gradu Novi Sad postao grad biciklista – tradicija duga skoro 150 godina

Преузмите андроид апликацију.