Данас Српска православна црква (СПЦ) и њени верници обележавају празник Преображење Господње.
На Преображење се прославља тренутак када се први пут Христова божанска природа учинила видљивом, а у црквеном календару је овај дан означен црвеном бојом.
Празник је посвећен сећању на догађај Христовог преображења на гори Тавор када он најављује своје страдање и славу, док је засјао јаче од сунца.
Овај празник је у православљу познат и као летње Богојављење, јер су се и тада, како пише у Јеванђељу, отворила небеса и зачуо глас Бога Оца: “Ово је Син мој љубезни… њега послушајте”.
Међу Србима постоји низ веровања која су везана за овај датум.
Једно од њих је да се након Преображења, не треба се купати у рекама и језерима. Према веровању ово је последњи дан лета, када „сунце окреће леђа лету, а осмехује се зими“. Такође влада веровање да се на овај празник преобразују сунце, гора и вода“. На Преображење „змије и гуштери беже у своје зимске брлоге, а ласте почињу сеобу на југ“
У прошлим временима након Преображења, започињало се са сетвом јесењих култура.
Шта каже модерна наука?
Да ли су веровања наших предака само фолклорне приче или у њима „има нешто више“? Данас у ери технолошког напретка можемо наћи неке одговоре…
Оно што се дуго сматрало за празноверје, НАСА је доказала да је истина! Сателити који су прикупљали податке у орбити, 2009. године успели су да утврде да у ово доба године, услед соларних промена, воде мењају свој састав и прелазе из базних у киселе!
Такође тада сунце достиже свој „зенит“, односно смањује количину топлоте, енергије и честица коју емитује на земљу. Биљке „осете“ самњење сунчевих активност и престају са фазом раста. На пример лишће са дрвећа тада почиње да жути и полако опада, док се дрво припрема за „зимски сан“. Промене на сунцу осете и животиње, које почињу да гомилају залихе хране и спремају се за зиму.
Преображење нам показује да стара веровања и модерна наука могу да нађу заједнички језик, а једина мистерија веће од те да су наши преци вековима у назад, знали оно што је наука тек скоро открила, је – како су то знали?
Преузмите андроид апликацију.